Maddenin yapısı ve özellikleri ünitesinin işlenmesinde yaşam temelli öğrenme yaklaşımının etkisi
The effects of the context-based learning approach on the training of the structure and properties of matter unit
- Tez No: 566552
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CANPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, 7. sınıf fen bilimleri dersi“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinde uygulanan yaşam temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin başarı, tutum ve motivasyonları üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Elazığ ili Karakoçan ilçesi Cengiz Topel Ortaokulunda öğrenim gören 34 deney ve 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 70 öğrenci ile 5 hafta süresince yürütülmüştür. Bu çalışmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Dersler kontrol grubuna geleneksel öğretim, deney grubuna ise ünite kazanımları dikkate alınarak hazırlanan yaşam temelli öğretim ile işlenmiştir. Deney ve kontrol grubuna çalışma öncesi ve sonrasında; fen bilimleri başarı testi, fen bilimleri tutum ölçeği ve fen bilimleri motivasyon ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Ön testlerden elde edilen verilere çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) uygulanmıştır. Grupların çalışma öncesinde denk olduğu varsayılabilir. Son testlerden elde edilen verilere çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) uygulanmıştır. Analizler sonucunda yaşam temelli öğrenme yaklaşımının kullanıldığı deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin tutum ve motivasyonları arasında ise anlamlı farklılık bulunamamıştır. FBBT ön-son-kalıcılık testi analizlerini yapmak için karışık ölçümler iki faktörlü ANOVA analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda zaman içerisinde ki grup içi başarı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda gruplar arasındaki puan ortalamalarında ise deney grubu lehine anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan yöntemlerin kalıcılığa etkisini analiz etmek için ise iki faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki puan ortalamalarında anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of the context based learning approach applied in the 7th grade science course“Structure and Properties of Matter”on students' achievement, attitude and motivation. The study was carried out with 70 students, 34 experiments and 36 control groups in Cengiz Topel secondary school in Karakoçan district of Elazığ province during 5 weeks. In this study, quasi-experimental designs was used. The lessons were applied to the control group with the current application and the experimental group with context - based teaching prepared by taking into account the unit gains. Before and after the study; science achievement test, science attitude scale and science motivation scale were applied to the experimental and control group. The data obtained from the motivation scale sub-factors were analyzed by SPSS 21.0 package program. Multivariate analysis of varianca (MANOVA) was applied to the data obtained from pre-tests. The resoult of the analysis showed that the pre-tests were equivalent. The groups can be assumed to be equivalent before the study. Multivariate covariance analysis (MANCOVA) was applied to the data obtained from the last tests. As a result of the data analysis, it was found that there was a significant difference between the experimental group and the control group students using the context-based learning approach in favor of the experimental group. There was no significant difference between students' attitudes and motivations. In order to perform FBBT pre-post-retention test analyzes, mixsed measurements two-factor ANOVA analysis was performed. As a result of the data analysis, it was found that there was a statistically significant difference between the mean success scores within the group over time. At the same time, there was a significant difference between the groups in favor of the experimental group. Two-factor analysis of variance was used to analyze the effect of the applied methots on permanence. There was no significant difference in the the mean scores between the groups.