Türkiye'de Kamu Denetçiliği kurumu ve etkinliği
Ombudsman Institution Ombudsman institution and activities in Turkey
  1. Tez No: 566564
  2. Yazar: AYŞE DEMİRKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sürekli olarak değişmekte ve gelişmekte olan bir dünya ve buna paralel olarak değişimine uğrayan yeni yönetimsel anlayışlar ile dünya ülkeleri, devlet yönetimi anlayışlarında hep dahi iyi olmak ve vatandaşlarına daha iyi olanı sunmak için çalışmaktadırlar. Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık), kamu kurumları ile halk arasında oluşan problemleri çözmede oldukça modern bir uygulama olarak günümüz yönetim anlayışları arasına girmiştir. Bu doğrultuda demokratik ülkelerin yöneten-yönetilen arasındaki ilişkilerinin sağlıklı olması konusunda, önemli rol ve sorumluluklar üstlenen Kamu Denetçiliği Kurumu bir dalga şeklinde dünya ülkelerinde yayılmaya ve gelişmeye devam etmektedir. Türkiye'de yıllardır bu kurumun oluşturulması ve faaliyette bulunması için girişimlerde bulunulmuş ve yakın bir zaman önce bu hedefe ulaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Kamu Denetçiliği Kurumu'nu ve Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu'nun durumunu ve gerçekleştirdiği faaliyetleri detaylı bir şekilde inceleyerek değerlendirmektir. Çalışma, resmi kurumların sunmuş oldukları raporlardan elde edilen verilerle oluşturulmuştur. 2015, 2016 ve 2017 yılları baz alınarak Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu'na yapılan şikayet başvurularındaki konular, şikayet edilen kurumlara ve verilen kararlara göre analiz edilmiş ve bu veriler grafik ve tablolarla desteklenerek değerlendirilmiş ve bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With a constantly changing and developing world and with new managerial approaches that change in parallel, the countries of the world are always trying to be better in their understanding of state administration and to offer better to their citizens. The Ombudsman is a modern practice in solving problems arising from public institutions and the public. In this direction, the Ombudsman Institution, which has important roles and responsibilities in the relations between the democratic and governed-governed countries, continues to spread and develop in the countries of the world in the form of a wave.The study is based on the data obtained from the reports submitted by official institutions.It's based on the 2015, 2016 and 2017 issues of complaints made to the Ombudsman institution in Turkey, according to the decision and the complaints of the institution has been analysis of data, and these data were evaluated by means of graphics and tables and reached a conclusion. At the end of the study, various suggestions were made to the experts and researchers for the purpose of benefiting. Key Concepts: Turkey, the Ombudsman, the Ombudsman, Events, Activities.