Algılanan farklılık yaklaşımları ile örgütsel adalet algı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between perceived diversity approaches and the levels of organizational justice
- Tez No: 566568
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, okullarda benimsenen farklılık yaklaşımlarına ilişkin öğretmen görüşleri ile öğretmenlerin örgütsel adalet algı düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda görev yapan 520 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada korelasyonel nitelikte ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilmiş olan ve Polat (2007)'ın çalışması kapsamında Türkçe'ye uyarlanan Örgütsel Adalet Ölçeği ile Podsiadlowski vd. (2013) tarafından geliştirilip Arslan ve Polat (2016) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Farklılık Yaklaşımları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistikler için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmış, değişkenler arasındaki korelasyon için Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmış, yordayıcı değişkenlerin yordanan değişkeni yordama gücünü incelemek için de önce regresyon analizi, sonrasında ise hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, farklılık yaklaşımlarından eşitlik, tümleştirme ve öğrenme ile renk körlüğü yaklaşımlarının örgütsel adaleti anlamlı biçimde yordadığını; ancak homojenliğin desteklenmesi ve erişim yaklaşımlarının örgütsel adaleti anlamlı biçimde yordamadığını göstermektedir. Araştırmada ulaşılan diğer sonuçlara göre; eşitlik, erişim ve renk körlüğü yaklaşımları örgütsel adaletin alt boyutlarından biri olan dağıtımsal adaleti anlamlı biçimde yordamakta; tümleştirme ve öğrenme ile homojenliğin desteklenmesi yaklaşımları ise dağıtımsal adalet boyutunu yordamamaktadır. Örgütsel adaletin bir diğer alt boyutu olan işlemsel adaleti anlamlı biçimde yordayan değişkenler; eşitlik, renk körlüğü ile tümleştirme ve öğrenme yaklaşımları iken erişim ve homojenliğin desteklenmesi işlemsel adaleti yordamamaktadır. Etkileşimsel adalet boyutunu anlamlı biçimde yordayan değişkenler; tümleştirme ve öğrenme, renk körlüğü ve eşitlik yaklaşımları olurken; homojenliğin desteklenmesi ve erişim yaklaşımlarının etkileşimsel adaleti yordamadığı bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda araştırmacı ve uygulayıcılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between teachers' views about diversity approaches that were adopted in schools and their organizational justice levels. Study sample was composed of 520 teachers who worked in Naval Petty Officer Vocational School in 2018/2019 Training and Education Year. The data were gathered via“Organizational Justice Scale”which was developed by Neihoff and Moorman (2013) and adopted by Polat (2007) together with“Diversity Perspectives Questionnaire”which was developed by Podsiadlowski et al. (2013), and soon adopted by Arslan and Polat (2016). Mean and standard deviation values were used for descriptive statistics and Pearson correlation coefficient was calculated for the interaction between the variables while regression analysis and hierarchical regression analysis were used for the variables' strength of association. Results showed that; organizational justice was predicted by fairness, integration and learning, and color-blindness approaches. On the other hand, reinforcing homogeneity and access approaches did not predict organizational justice. Distributive justice, one of the sub-dimensions of organizational justice, was predicted by fairness, access and color-blindness approaches. Yet, integration and learning, and reinforcing homogeneity approaches did not predict distributive justice. Additionally, yet another sub-dimension of organizational justice; procedural justice was predicted by fairness, color-blindness and, integration and learning approaches. However reinforcing homogeneity and access approaches did not predict procedural justice. Interactional justice, one another sub-dimension of organizational justice, was predicted by integration and learning, color-blindness and fairness approaches, whereas reinforcing homogeneity and access approaches did not predict interactional justice.