Peter Singer'da hayvan özgürleşmesi hareketinin dini düşünce açısından değerlendirilmesi
Peter Singer's idea of animal liberation and its evaluation from the point view of religious thought
- Tez No: 566567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİKRİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsan dışı hayvanlar, ekolojik sistemin devamı için gerekli olan ve insanoğluna en çok fayda sağlayan canlılardır. Hayvanlar birçok alanda insanlara fayda sağlıyor olsalar da, insanlar tarafından hak ettikleri muameleleri görmedikleri gibi; yaşama, beslenme, nesillerini devam ettirme ve barınma gibi en temel haklarından mahrum bırakılmaktadırlar. Bu bağlamda, Peter Singer'ın hayvan özgürleşmesi hareketi, dünya çapında bir farkındalık oluşturmuş ve hayvan hakları konusunda yapılan çalışmaların artmasını sağlamıştır. Singer'ın başlattığı hayvan özgürleşmesi hareketi, dini düşünce sitemleri ile uyum içerisindedir. Tüm dinler; hayvanlarla ilişkilerimizin nasıl olması gerektiği hakkında çeşitli bilgiler vererek, evrendeki düzenin korunması adına insan dışı hayvanlara güzel muamele etmeyi öğütlemiştir. Semavi olmayan dinlerde dahi hayvanlara merhamet edilmesi öğütlenmiş ve birçoğunda, insan dışı hayvanlar kutsal varlıklar olarak kabul edilmişlerdir. İnsanoğlu içinde yaşadığı evreni idrak etme ve anlamlandırma sürecinde, dini kaynaklardan ve öğretilerden istifade eder. Doğal çevrenin bir parçası olan hayvanlar ve insanlar arasındaki ilişkinin belirlenmesinin yanı sıra insan dışı hayvanların temel haklarını korumak için yapılan çalışmalarda, dini düşünce sistemlerinin rolü ve etkisi inkar edilemez.
Özet (Çeviri)
Non-human animals are required for the continuation of the ecological system and they are the most beneficial living creatures for the human being. Although animals benefit for the people in many areas, they do not see the treatment that they deserve by humans; they are deprived of their fundemental rights, such as the right to life, nourishment, furthering their generations, and their housing rights. In this contex, Peter Singer's animal liberation movement has created a worldwide awareness and it increased the number of the animal rights studies. The animal liberation movement that initiated with Singer, is in compliance with the religious thought systems. All religions; giving information to us about how our relationships should be with animals and advised on to behave well for them to protect the order in the universe. Even in non-divine religions advised to mercify for animals and in most of them non-human animals are accepted as a sacred being. Human being utilise the religious sources and doctrines to noesis universe and interpretation it. The role and effect of religious thought systems irrefutable to determination of the relationship between animals which they as a part of environment and humans right along with the studies about the protect fundemental rights of non- human animals.