The problem of sourcehood in the Libertarian accounts of John Searle and Robert Kane
John Searle ve Robert Kane'in Liberteryan görüşlerindeki asliyet problemi
- Tez No: 608070
- Danışmanlar: PROF. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Özgür irade, felsefe tarihinde en çok tartışma konusu olmuş ve üzerinde düşünen insanlarda belki en fazla kafa karışıklığına sebep olmuş meselelerden biridir. Bu tezde John Searle ve Robert Kane'in görüşlerinde özgür iradenin doğasına dair asliyet problemlerine odaklanacağım. Birincisi, faillik (agency) konseptlerinin basitleştirilmiş bir versiyonu olarak anlayabileceğimiz asliyet (sourcehood) prensibi a) indirgemeci fizikalizm ve b) nedensel determinizm ışığında oldukça bariz bir problem olarak öne çıkmaktadır. Birinci kısımda, özgür irade tartışmalarının tezimizin temel argümanlarını ilgilendiren kısımlarını genel olarak aydınlatmaya çalışacağız. İkincisi, Searle ve Kane'in temel varsayımlarını incelemeye başladığımızda, kendilerinin ontolojik varsayımlarının yine kendi libertaryen sezgileri karşısında nasıl ciddi sorunlara yol açtığını görmeye başlayacağız. İkinci kısımda Searle'ün Biyolojik Naturalizm'inin nasıl epifenomenalizme götürdüğünü ve üçüncü kısımda Robert Kane'in kendini-gerçekleştiren eylemlerinin (self-forming actions) uyumculuk (compatibilism) tezini savunanlara nazaran daha fazla control sahibi bir fail görüşü sunmakta başarısız olduğunu göstermeye çalışacağım. Görüşüm o dur ki özgür irade, en azından tepeden aşağı (top-down) bir sebebiyet zincirini öngörür ve bu tezde baştan sona üzerinde tartışacağım bu iki libertaryen tezde bu koşulun sağlanabilmesi pek muhtemel görünmemektedir. Dördüncü kısmı fizikalizmin metafizik açıdan stabil ve bölünemez vasıflar içeren herhangi bir benlik görüşünü nasıl derinden sarsabildiğini göreceğiz ki bu tür bir benlik kavramının libertaryen sezgilerimiz açısından pek de vazgeçilebilir olduğu düşüncesinde değiliz.
Özet (Çeviri)
Free will is one of the most hotly debated issues in the history of philosophy, which also caused a lot of confusions in the minds of people who are arguing about it. In this thesis, I will mainly focus on the sourcehood problem in John Searle and Robert Kane's ideas concerning the nature of free will. First, the sourcehood principle which we may consider as a simplistic version of agency concepts becomes a quite problematic issue in the light of a) reductive physicalism and b) causal determinism. In Chapter 1, I will touch upon the basic concepts and discussions on free will which are relevant to our main inquiry. Secondly, when we start discovering the basic premises of Searle and Kane, we will be able to see how their ontological assumptions pose serious problems with regard to their libertarian intuitions which they are trying to defend. I will try to show in Chapter 2 that Searle's biological naturalism (BN) entails epiphenomenalism, and in Chapter 3 that Robert Kane's Self-Forming Actions fails to provide a sense of agency that exercises any more control than its compatibilist counterparts. I hold that free will, at least, entails top-down causation; and it is very hardly to be met by either of the two accounts that I will be discussing throughout this thesis. In Chapter 4, I'll examine the problems that are brought about by physicalism with regard to any metaphysically persistent sense of selfhood, which I consider to be crucial for libertarianism.