Deleuze ve minör felsefe
Deleuze and minor philosophy
- Tez No: 566585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Deleuze yalnızca filozoflar için değil, filozof olmayanlar için de yazar. İçin, birisi adına ya da birisi yerine yazmak değil; karşısında olmaktır, onun yararına yazmaktır. Bu keyfiyet, felsefe tarihinin rasyonalist izleğinin felsefe üzerindeki ödipal şemasına karşı, felsefe tarihinin içinden geçen ve onu yersizyurtsuzlaştıran minör bir felsefe ile mümkündür. Minör felsefe, felsefi olduğu kadar felsefi olmayan bir okumanın, hatta eş zamanlı iki okumanın olanağını sağlayarak felsefe tarihini yersizyurtsuzlaştırır. Ancak felsefi olmayanın felsefede yeniden yerliyurtlulaştırılması için de, filozofun, filozof olmayan bir minör oluşu olmalıdır. Felsefe ve yaşam ilişkisi, oluş ile alakalıdır. Bu nedenle Deleuze'de değiliz, Deleuze ile birlikte oluştayız. Deleuze'ün felsefesi, içimizde“ben”demenin imkansızlaştığı, kolektif bir sözcelemenin belirmeye başladığı neşeli kederdir. Bu çalışmanın gayesi; Deleuze'ün felsefesini, fark, olay, oluş ve arzu felsefesi olarak adlandırmaktan öte, tüm bunların serimleneceği düzlem olan minör felsefenin incelenmesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Deleuze writes not only for philosophers but for non-philosophers as well. What is meant with for is not as in writing in someones's name or on behalf of someone; it is being against someone, writing for their benefit. This status, is possible with a minor philosophy that is against the oedipal scheme of the rationalist theme of history of philosophy upon philosophy, which also penetrates the history of philosophy and deterritorializates it. The minor philosophy deterritorializates the history of philosophy by allowing the non-philosophical reading as well as philosophical, even a simultaneous reading of the philosophy. However, for the re-territorialization of the non-philosophical in philosophy, a non-philosophical minor becoming of the philosopher should exist. The relation between philosophy and life, is about becoming. In that reasoning, we aren't in Deleuze, we are with Deleuze. The philosophy of Deleuze is a joyful sorrow where a collective enunciation begins to appear and it becomes impossible for one to tell“me”within. The purpose of the study; beyond naming Deleuze's philosophy in the aspects of difference, event, becoming or the philosophy of desire, the investigation of the minor philosophy which is the exposition plane of the study in overall.