Sürdürülebilir tasarım ilkelerinin sağlık yapılarını şekillendirmesi
Sustainable design principles shaping health structures
  1. Tez No: 566615
  2. Yazar: FATMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORKUN ÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Değişen dünya, gelişen teknoloji ve kısıtlı kaynakların yetersizliği sebebiyle küresel ısınma sonuçlarının gün geçtikçe daha fazla hissedilmeye başlandığı günümüz dünyasında, 21.Yüzyılın başlıca sorunlarından olan; su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak, yapı sektöründe geri dönüşümü mümkün olan çevre dostu malzemeler kullanılmasına teşvik etmek, enerji kaynaklarını verimli kullanmak, kullanılan enerji kaynaklarına alternatif kaynaklar üretebilmek ve benzeri konular toplum sağlığı düzeyinin yükseltilebilmesi için gün geçtikçe önem kazanan konuların başında gelmektedir. Toplum sağlığının yükseltilebilmesi amacıyla yapılan çalışmaların en önemlisi yeşil bina kavramı olmakla beraber gün geçtikçe önem kazanan konularında başında gelmektedir. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu kamu kuruluşlarından 7 gün 24 saat hizmet veren sağlık yapıları; kaynak verimliliği sağlayan, enerji tasarrufuna önem veren, karbondioksit salımı az ve yeşil alan devamlılığına özen göstermesi beklenen kompleks yapıların başında gelmektedir. Ayrıca gerek yoğun olması gerek enerji ihtiyacı gerekse sağlıklı alan ihtiyacından ötürü toplum sağlığının yükseltilmesi için yeşil bina başlığı altında incelenmesi gereken önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı, Dünya'da ve Türkiye'de yeşil hastane kavramının uygulanabilirliğini ortaya koymak, kaynakları verimli kullanmak, sağlık kurumlarına ve çevreye sağladığı katkıları incelemek ve Türkiye'de sağlık yapılarında yeşil kavramına dikkat çekerek yeşil hastane sayısını arttırabilmektir. Yapılan araştırmalar ve literatür taraması sonucu olarak; Yeşil hastanelerin topluma sağladığı yararlar göz önünde bulundurularak, sağlık yapılarının sürdürülebilirliğine nitel ve nicel olarak önem verilmesi ve yeşil hastane unvanı alabilen sertifika sahibi sağlık yapılarının sayısının arttırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world where global warming results are getting more and more felt due to changing world, developing technology and lack of limited resources, one of the main problems of the 21st century; to ensure the sustainability of water resources, to encourage the use of environmentally friendly materials in the building sector, to use energy resources efficiently, to produce alternative sources for the energy resources used, and to raise the level of public health. The most important of the studies carried out in order to raise public health is the concept of green building, but it is one of the most important issues that are gaining importance day by day. Health facilities serving 7 days and 24 hours from public institutions with high human densities; It is one of the complex structures that provide resource efficiency, attaches importance to energy saving, low emission of greenhouse and green area. Furthermore, it is an important issue that should be examined under the title of green building in order to increase public health due to the need for energy needs and healthy space. The purpose of this study, the world and its applicability to reveal the green hospital concept in Turkey, use resources efficiently, health institutions and to examine the contribution it makes to the environment and drawing attention to the green concept in the health structure in Turkey is to increase the number of green hospitals. As a result of research and literature review; Considering the benefits provided to the community by the green hospitals, it is advisable to give qualitative and quantitative importance to the sustainability of health structures and to increase the number of certified health facilities that can receive the title of green hospital.