Kamu kesiminde mali saydamlığın sağlanması: İstanbul Üniversitesi örneği
Providing financial transparency in public sector:Example of İstanbul University
  1. Tez No: 566622
  2. Yazar: YASEMİN METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FİGEN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Küreselleşme sürecinin etkisiyle günümüzde tüm alanlarda yaşanan dönüşüm ülkeleri etkilemektedir. Ülkeler yaşanan bu süreci başarılı bir şekilde yönetebilmek için yeni yapılanmalara ve sistemlerin kurulmasına gerek duymaktadırlar. Ancak sadece bunların varlığı yeterli olmayıp, mevcut kanunlarda da yapılacak düzenlemelerle yeni yapılanma ve sistemlere destek sağlanmaktadır. Değişimin yaşandığı alanlardan biri olan üniversiteler nitelik ve nicelik olarak farklılık göstermiştir. Şöyle ki değişim ve dönüşüm sürecinde toplumun gelişme göstermesi beklenen alanlara yönelik eğitimli birey ihtiyacı doğmuştur. İhtiyaç duyulan birimlerin açılmasıyla birlikte artan öğrenci sayılarıyla üniversiteler, toplumun büyük bir kesimini etkileyen birimler haline gelmiştir. Aynı zamanda bu durum üniversitelerin faaliyetlerinde çeşitliliğin artmasını sağlamıştır. Ancak gerçekleştirilecek her faaliyet bir maliyet unsurunu oluşturmaktadır. Türkiye'de devlet üniversiteleri faaliyet harcamalarını, hazırlamış oldukları bütçe ödeneklerinin Hazine ve Maliye Bakanlığınca uygun görülmesi sonucunda, mevzuatlarda yer alan kurallar çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Üniversitelerin birçok alanı etkilemeleri sonucunda elde etmiş oldukları gelirler ile almış oldukları ödeneklerin nerelere hangi miktarda harcandığı merak edilmektedir. Bunu öğrenmek; doğruluğu tespit edilmiş mali bilgilerin, zamanında, sistematik olarak ve herkesin anlayabileceği şekilde hazırlanarak yayınlanmasıyla yani konumuzun temeli olan mali saydamlığın sağlanmasıyla mümkündür. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi sahip olduğu köklü geçmişi, Türkiye'deki diğer üniversiteler arasında göreceli olarak yüksek olan öğrenci sayısı ve bütçesini kapsayan mali raporlarını yayınlaması ile mali saydamlığın sağlanmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the effect of the globalization process nowadays, transformation in all areas affects countries. Countries need new structures and systems to successfully manage this process. However, only their existence is not sufficient, and new regulations and systems are provided with the arrangements to be made in the existing laws. The universities, which are one of the areas where change is experienced, have differed in quality and quantity. Thus, in the process of change and transformation, there is a need for educated individuals for the areas where the society is expected to develop. With the increasing number of students with the opening of the required units, universities have become the units that affect a large part of the society. At the same time, this increased the diversity of the activities of universities. However, every activity is a cost factor. state universities spend their activities in Turkey, the budget appropriations which had been prepared by the Ministry of the Treasury and as a result it is deemed appropriate, the rules are accomplish in the framework of the legislation. It is wondered how much of the appropriations they have received as a result of the impacts of the universities on many areas and the amount of the expenses they have received. Learn this; It is possible to provide financial transparency, which is the basis of our subject, by preparing and publishing the financial information in a timely manner, systematically and in a way that everyone can understand. Istanbul University has long history in this context, the relatively high number of students and publish their financial reports covering the budget among other universities in Turkey are contributing to the provision of financial transparency.