Doğum sonrası dönemde maternal akut stres düzeyi ve etkileyen faktörler
Maternal acute stress level in postpartum period and affecting factors
  1. Tez No: 566623
  2. Yazar: DİLAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Araştırma doğum sonu dönemde maternal akut stres düzeyi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma Mart-Ekim 2018 tarihleri arasında bir kamu hastanesinde doğum yapan ve doğum sonu 1. ayda kontrole gelen 280 primipar kadınla yapılmıştır. Veriler Genel Bilgi Formu, Akut Stres Belirti Şiddeti Ölçeği (ASBÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için SPSS programı kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 24,75±4,75, eğitim yılı ortalaması 8,62±4,06 yıl olduğu belirlendi. Kadınların ASBÖ'nden %45'inin ortalamanın üstünde puan aldığı, EDSDÖ'ne göre %23,2'sinin depresif belirti gösterdiği ve ÇBASDÖ'nde %42,1'i ortalamanın altında puan aldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine maternal acute stress level and the factors affecting postpartum period. Materials and Methods: It is a descriptive study, between March and October 2018 in a public hospital in the first month of delivery and the control was made with 280 primipar women. The data were acquired from General Information Form, Acute Stress Symptom Severity Scale (NSESSS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). For statistical analysis and calculations, SPSS program was used. Findings: The mean age of women participated in the study was 24.75±4.75, the mean age of education was 8.62±4.06 years. It was determined that women had 45% of NSESSS scores above the mean, according to EPDS 23.2% of patients had depressive symptoms and MSPSS 42.1% of the patients were below mean.