Dijital metinleri tekrarlı okumanın ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin akıcı okuma ve anlama becerileri üzerine etkisi
The effect of repeated reading of digital texts on the fluency and comprehension skills of primary 4th grade students'
- Tez No: 566624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnsanlık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yeni bir yüzyıla adım atmıştır. Dijital çağ olarak adlandırılan bu yüzyılda, en başta toplumda değişimin öncüsü olan eğitim kurumları kendini güncelleyerek teknolojik gelişmelere uyum sağlamalıdır. Teknolojik araçların sunduğu yeni fırsatlar sayesinde eğitimde yeni yollar bulunabilir. Günümüzde her şey değişse de insanın kendine, toplumuna faydalı ve başarılı bir birey olabilmesi için bilgiye ulaşmasında en kolay ve etkili yol okuma olarak görülmektedir. Bu bağlamada okuduğunu anlayabilen, okuma becerisi gelişmiş öğrenciler yetiştirmemiz gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, dijital metinleri tekrarlı okumanın dördüncü sınıf öğrencilerinin akıcı okuma (hız, doğruluk, prozodi) ve anlama becerileri üzerine etkisini belirlemektir. Çalışma 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı birinci döneminde Kırşehir iline bağlı bir devlet okulunda, dördüncü sınıfa giden 21 öğrenci ile yürütülmüştür. Sekiz hafta süren uygulamada, öğrencilerle her hafta farklı bir dijital metinle tekrarlı okuma çalışması ve anlama etkinlikleri yapılmıştır. Çalışmada yarı deneysel desenlerden tek gruplu ön test-son test deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Yanlış Analizi Envanteri”,“Prozodik Okuma Ölçeği”ve“Okuduğunu Anlama Testi”kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre öğrencilerin okuma hızları artmış, okuma hataları azalmış ve prozodik okumaları gelişmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinde ilerleme olduğu görülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ışığında öğrencilerin akıcı okuma ve anlama becerilerinin geliştirilmesinde tekrarlı okumanın etkili bir yöntem olduğu görülmektedir. Bununla birlikte eğer eğitimciler dijital metinleri doğru ve planlı bir şekilde kullanabilirse, öğrencilerin akıcı okuma ve anlama becerilerini geliştirme çalışmalarında etkili bir araç olarak kullanabilir.
Özet (Çeviri)
Humanity has stepped into a new century where nothing will ever be the same. In this century, which is called the digital age, the educational institutions, which are the pioneers of change in the society at first, should update themselves and adapt to the technological developments. Thanks to the technological tools offered the new opportunities, it can be found the new ways in the education. Although everything has changed in today's, reading is seen as the easiest and most effective way to reach the knowledge in order to be a beneficial and successful individual. In this context, we need to educate students who understand what their read and advanced reading skills. The aim of this study is to determine the effect of repeated reading of digital text of the fourth grade students' fluency (speed, accuracy, prosody) and comprehension skills. The study was carried out in the first semester of 2018-2019 Academic Year with 21 students from fourth grade in a public school in Kırşehir. In the eight-week practice, repeated reading and comprehension activities were conducted with the students each week with a different digital text. In this study, a single group which is one of the quasi-experimental designs pre test-post test model was used. In the study, as data collection tools, it were used“Miscue Analysis Inventory”,“Prozodic Reading Scale”and“Reading Comprehension Test”. According to the results of the study, the reading speed has increased, the reading errors have decreased and prozodic readings have improved of the students. At the same time, it was also seen a progress in the reading comprehension skills. In the light of the results obtained from the study, it is seen that repeated reading is an effective method for students to improve their fluent reading and comprehension skills. In addition, if educators can use digital texts correctly and in a planned manner, they can use them as an effective tool in developing students' fluency and comprehension skills.