Son düzenlemeler ışığında çekin unsurları ve çeke yazılabilecek kayıtlar
The elements of the cheque and the clauses that can be written in the light of recent regulations
  1. Tez No: 566626
  2. Yazar: SÜMEYRA DOBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çek ticari hayatta sıklıkla kullanılan bir kambiyo senedi türüdür. Türk Ticaret Kanunu'nda bir kambiyo senedi türü olarak çeke ilişkin hükümler düzenlenmiştir. Ayrıca, çekle yapılacak ödemelerin düzenlenmesi ve çek hamillerinin korunmasına yönelik hükümler Çek Kanunu'nda yer almaktadır. 3167 sayılı Kanun'un yerine 5941 sayılı Çek Kanunu kabul edilmiştir. Sonrasında 5941 sayılı Çek Kanunu'nda çeşitli değişiklikler olmuştur. Yakın zamanda çeke duyulan güvenin artırılması ve uygulamada ortaya çıkan sorunların giderilmesi için Türk Ticaret Kanunu'nda çekin zorunlu unsurlarına“karekod”ve“seri numarası”unsurları eklenmiştir. 6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar'ın da çekin unsurları ve çeke yazılacak kayıtlara etkileri bu çalışmada ele alınmıştır. Tez çalışmamız“Çekin Unsurları”ve“İsteğe Bağlı Kayıtlar”başlıklarını taşıyan iki bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, Türk Ticaret Kanunu'nda ve Çek Kanununda çekin unsurları, güncel değişiklikler ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar değerlendirilerek açıklanmıştır. Kanunda sayılan unsurların, çekin neresine yazılacağı ve eksikliklerinin hukuki sonuçları Yargı kararları doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çekteki unsurların hangi hallerde sahte veya tahrif edilmiş çek olarak nitelendirileceği incelenmiş ve bu çeklerden doğan sorumluluk anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde; çekin üzerine ilgililerin isteğine bağlı olarak konulabilecek ve konulamayacak (yasak) kayıtlar incelenmiştir. Çeke konulabilecek kayıtlar kanunda yer alıp almamasına göre, çeke konulamayacak kayıtlar ise senedin çek niteliğine olan etkisine göre sınıflandırılarak açıklanmıştır. Bu kayıtların hukuki sonuçları yargı kararları doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cheque is a type of bill of exchange commonly used in commercial life. The Turkish Commercial Law regulates the provisions regarding cheques as a type of bill of Exchange. In addition, the provisions for the regulation of payments to be made by cheque and the protection of cheque holders contained in Cheque Law. The Cheque Law number 5961 be accepted instead of the Cheque Law number 3167. After that there have been several amendments to the Cheque Law number 5941. In order to increase the confidence in the cheque and to solve the problems that have occured in practice, the“QR Code”and“Serial Number”have been added to the mandatory elements in the Turkish Commercial Code and various amendments have been added to the Cheque Law. The effects of Law No. 6728 Law on Amendment of Certain Laws In Order to Improve the Investment Enviroment and The Desicion of the Amendment in Resolution 32 on the Protection of the Value of the Turkish Curency to elements of check and the clauses are examined in this study. Our thesis study consists of two chapters which are entitled“Cheque Elements”and“Optional Clauses.”In the first chapter; firstly, the elements of the cheque in Turkish Commercial Code and the Cheque Law, current changes and the problems that arise in practice are explained by evaulating. The legal consequences of the elements listed in the law, where to write the cheque and deficiencies are evaluated in line with the judicial decisions. Finally, fake or falsified cheques and liability arising from these cheque are described. In the second chapter; clauses that can be put and not placed(banned) on the request of the parties are examined. The clauses that can be put in the cheque are classified according to whether they are included in the law or not, the clauses that can not be put in the cheque classified according to the effect of the cheques. Legal consequences of this clauses are examined.