Federal Almanya ve Türkiye'de militan demokrasi anlayışı ve anayasal araçları
The concept of militant democracy and constitutional instruments in the Federal Republic of Germany and Türkiye
  1. Tez No: 941998
  2. Yazar: DOĞUKAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Popülist siyasal figürlerin küresel yükselişiyle birlikte anayasa hukukçularının yeniden dikkatini çeken militan demokrasi anlayışı, demokrasiyi kendi araçlarıyla ortadan kaldırmaya çalışan rejim karşıtı aktörlere karşı geliştirilen teorik ve hukuki bir savunma mekanizmasıdır. Bu anlayış, özellikle Nazi rejiminin demokratik süreçler yoluyla iktidara gelmesiyle somutlaşan tehdide karşı, kurucu iktidarların tepki olarak anayasal düzeyde bazı önlemler almasıyla pozitif hukukta yer bulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, militan demokrasinin ortaya çıkışına zemin hazırlayan tarihsel ve olgusal gelişmeler, bu anlayışın teorik temelleri, tanımı, temel unsurları ve hukuksal araçları ele alınmaktadır. İkinci bölümde, militan demokrasinin anayasal araçlarla ilk kez pozitif hukukta yer aldığı Federal Almanya örneği incelenmekte; Bonn Anayasası'nda öngörülen anayasal düzenlemeler ışığında Federal Almanya'nın militan niteliği analiz edilmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise, 1982 Anayasası çerçevesinde Türkiye'deki militan demokrasi anlayışı değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, otoriter eğilimlerle özgürlükler arasındaki gerilim göz önünde bulundurularak, özellikle siyasi partilerin kapatılması rejimi üzerinden hukuki araçlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the global rise of populist political figures, the concept of militant democracy has once again attracted the interest of constitutional scholars. At its core, militant democracy refers to a conception of democracy developed through theoretical considerations in response to a concrete threat, and which soon established itself in positive law through a variety of legal instruments. The central problem it addresses is the potential for anti-democratic actors to exploit the procedural openness and constitutional freedoms of democratic systems in order to dismantle those very systems from within—without ever stepping outside legal boundaries. This inherent“weakness”of democracy became undeniably evident with the“legal revolution”of the National Socialist Party, prompting founding constitutional authorities to overcome their inertia and incorporate militant democratic mechanisms into their constitutional orders. The first part of this study examines the historical developments that preceded the emergence of militant democracy, followed by a theoretical analysis of its origins, definition, essential elements, and legal instruments. The second part focuses on the Federal Republic of Germany, where militant democracy was first incorporated into constitutional positive law through the Basic Law of 1949, following the collapse of one of the most brutal regimes in history—the Third Reich. This section explores Germany's militant democratic character alongside its corresponding constitutional instruments. The third and final part addresses the understanding of militant democracy in Türkiye, particularly within the framework of the 1982 Constitution. Emphasis is placed on the constitutional regime's potential to tilt toward authority over liberty, and its capacity to neutralize threats before it is too late. Within this context, the legal manifestation of militant democracy is primarily analyzed through the lens of the political party ban regime.