Kastallânî'nin (Ö. 923/1517) el-Mevâhibü'l-Ledünniyye isimli eseri
Qastallani's book named al-Mawahib al-Ladunniyya
  1. Tez No: 566630
  2. Yazar: İRFAN SAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIMATÜZ ZEHRA KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Şehâbeddîn Ahmed b. Muhammed el-Kastallânî, 851-923/1448-1517 yılları arasında Memlüklerin hüküm sürdüğü Kâhire'de yaşamış, kıraat, hadis ve siyer alanlarında verdiği eserlerle tanınmıştır. Yazmış olduğu eserler günümüzde de değerini korumaktadır. Kastallânî'nin el-Mevâhibü'l-ledünniyye bi'l-minehi'l-Muhammediyye adlı eseri hacimli bir siyer telifidir. Zengin muhtevasıyla bilinen ve farklı ilim dallarında iki yüze yakın kaynaktan istifade edilerek yazılan el-Mevâhibü'l-ledünniyye üzerine pek çok şerh, hâşiye, talik ve tercüme çalışması yapılmıştır. Eser, Osmanlı coğrafyasında da yaygınlık kazanmış ve çevirileri yapılmıştır. Bu çalışmada el-Mevâhibü'l-ledünniyye, müellifiyle birlikte tanıtılmış; kaynakları ve kaynak kullanım usulleri açısından incelenmiştir. Eserin siyer edebiyatı içerisindeki yeri ve öneminin yanı sıra günümüze kadar uzanan etkilerine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shihab al-din Ahmed b. Mohammad al-Qastallani lived in Cairo where the Mamluks reigned between 851-923/1448-1517. He was known for his works Qur'an, Hadith and Sîra. His works maintain their value at the present time. Kastallani's al-Mawahib al-ladunniyya bi'l-minah al-Mohammediyya named of work is a voluminous sîra writing. Many sharh, annotation (hashiya), talik and translation studies have been made on al-Mawahibu'l-ledunniyye which is known for its rich content and written in different branches of science by utilizing approximately two hundred sources. This work has gained prevalence in the Ottoman geography and translations have been made. In this study, al-Mawahib al-ladunniyya was introduced together with its author; it was analyzed in terms of sources and methods of resource usage. The importance and place of the work in the sîra literature as well as the effects of the work has been pointed out to nowadays.