Eskiçağda Sinop ve çevresi
Sinope and its environment in ancient age
- Tez No: 566631
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarihte Sinop; yerleşime elverişli konumu, korunaklı yapısı, sahip olduğu doğal limanları ile Karadeniz'in en önemli kentlerinden biri olarak gösterilmiştir. Antikçağ'da yoğun bir ticari hayata sahip olan Sinop, pek çok devletin sahip olmak istediği bir yer durumundaydı. Bu nedenle birçok devlet buraya sahip olabilmek için uzun uğraşlar vermiş ve bölge pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Sinop in history; It has been shown as one of the most important cities of the Black Sea with its convenient location, sheltered structure and natural harbors. Sinop, which had an intensive commercial life in antiquity, was a place that many states wanted to have. For this reason, many states have made long efforts to have it here and the region has hosted many civilizations.