Operation of power in classroom interaction in the EFL context
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda sınıf etkileşiminde gücün işleyişi
  1. Tez No: 566655
  2. Yazar: CİHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sınıf etkileşimi alanında, sınıfların sosyal mekanlar olarak doğal tasvirlerine katkıda bulunan birçok çalışma vardır. Bu çalışmalar, İkinci Dil olarak İngilizce (SLA) ve Yabancı Dil olarak İngilizce (EFL) ortamlarında sınıf etkileşiminin birçok yönünü aydınlatmış olmasına rağmen bu ortamlarda henüz yeterince araştırılmamış çok sayıda unsur vardır. Bu unsurlardan biri sınıftaki güç mekanizmasıdır. Günlük yaşamın yapı ve dokusuna gömülü bir oluşum olan güç, sınıflarda da kaçınılmazdır, çünkü bu yerler karmaşık ilişkilerin (güç ilişkileri dahil), anlamların ve uygulamaların dinamik olarak birlikte inşa edildiği sosyal yerlerdir. Sınıftaki güç mekanizması konusunda Türkiye'deki araştırmaların azlığından ilham alan bu çalışma, bir Türk üniversitesindeki İngilizce hazırlık okulunda güç konusunu araştırmayı hedeflemektedir. Çalışma, öğretmen ve öğrencilerin söylemsel stratejilerini sınıf etkileşimi içindeki güç yapılanması açısından çözümlemek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma sınıf etkileşiminde öğretmen ve öğrenci tarafından başlatılan karşılıklı konuşmaların öğretmen ya da öğrenci açış sözceleriyle başlatılma sıklığına, karşılıklı konuşma örüntülerine, öğretmen- öğrenci açış sözceleri ile oluşan söz edimlerinin tür ve işlevlerine, ayrıca öğretmen konuşma sırası dağıtım tekniklerine dayalı olarak sınıftaki güç konusunu araştırmayı hedeflemiştir. Çalışmanın verisi toplam beş sınıftaki öğretmen öğrenci etkileşimlerinin görüntü ve ses kayıtlarının alınmasıyla toplanmıştır. Veri, söylem çözümlemesi yaklaşımı benimsenerek betimsel istatistik yöntemi aracılığıyla ve veriden elde edilen etkileşim örneklerinin söz sıraları da incelenerek çözümlenmiştir. Çalışmanın bulguları, incelenen sınıflardaki İngilizce derslerinde öğretmen tarafından başlatılan karşılıklı konuşmaların fazla olduğunu ve ayrıca karşılıklı konuşma örüntüleri ile ilgili olarak da, öğretmen tarafından oluşturulan Açış, öğrenciden alınan Yanıt ve öğretmen tarafından verilen Geribildirim (IRF)'den oluşan yapının hakim olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öte yandan, öğretmen-öğrenci açış sözcelerindeki söz edimler ve işlevleri göz önünde bulundurulduğunda öğretmen açış sözcelerindeki söyletimcilerin ve buyurucuların çokluğu sınıf söyleminde öğretmenin baskın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak öğrenci açış sözcelerindeki söz edimler ve işlevlerine bakıldığında, öğrencilerin de sınıf söyleminde söz sahibi oldukları görülmüştür. Ayrıca veri örneklerinin analizlerine bakıldığında, öğrencilerin karşılıklı konuşma esnasında, konuşma başlatma, diğer katılımcılara geri bildirim verme, konuşma bölme, diğer katılımcıları düzeltme gibi güç mekanizmalarını kullandıkları görülmüştür. Ortaya çıkan sonuçlar öğretmenin sınıf söyleminde baskın olduğunu ortaya çıkarırken sınıftaki gücün devinimsel olup öğretmen ve öğrenci arasında müzakere edildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a great number of studies on classroom interaction adding to the naturalistic portrayal of classrooms as social places. Although these studies have clarified a wide range of aspects of classroom interaction in English as a Second Language (SLA) and English as Foreign Language (EFL) settings, there are numerous aspects that have not been searched enough in these settings. One of these aspects is the power mechanism in the classroom. Power, as a structure embedded in the fibre and fabric of everyday life, is inescapable in the classrooms as well, for these sites are social places in which complex relationships (including power relationships), meanings and practices are co-constructed dynamically. Inspired by the scarcity of research on power in the classroom in Turkey, this study aims to explore power at an English preparatory school at a Turkish university. The study has been designed to analyse teachers' and students' discursive strategies in terms of power construction within the classroom interaction. Therefore, it aims to arrive at meanings about power based on the frequency distribution of student and teacher-initiated exchanges, the discourse patterns in these exchanges, the forms and functions of discourse acts that are found in students' and teachers' initiation moves as well as teachers' turn allocation strategies. The data for the study were collected through audiotaped and video-recorded teacher-student interaction in five classrooms at total. The data were analysed by adopting Discourse Analysis approach through descriptive statistics and by analysing the excerpts from data on a turn-by-turn basis. The findings of the study revealed that in the classrooms under investigation in English lessons there was the abundance of teacher-initiated exchanges and related to discourse patterns, it was also found that Initiation by teachers, Response by students and Follow-up by teachers (IRF) was the prevalent structure. On the other hand, when discourse acts and their functions were taken into consideration, the abundance of elicitations and directives in teacher initiations uncovered the fact that teachers are dominant in classroom discourse. Yet, when looking at the discourse acts and their functions in student- initiations, it was seen that students had a say in the classroom. Furthermore, when looking at the excerpt analyses it was seen that student used power mechanisms such as providing initiations, follow-ups, interruptions and corrections for other participants' remarks. While overall results indicated that teachers dominate the classroom discourse, it was seen that classroom power was dynamic and negotiated by students and teachers.