Erken orta çağ'daki Arianizm tartışmaları ve günümüz üniteryenizm'e etkileri
Arianism controversies in the early medieval age and its effects on current unitarianism
- Tez No: 566673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV. yüzyılda Hz. İsa'nın cismaniyeti, Tanrısallığı, Tanrı ile aynı özden olup olmadığı, ezeliliği ve ebediliği konusunda birçok tartışma meydana gelmiştir. Bunların başında Arianizm gelmektedir. Arianizm Hz. İsa'nın Tanrı ile aynı özden olmadığını, O'nun sonradan yaratıldığını savunan dini bir harekettir. M.S. 325 yılında İznik Konsili ile heretik ilan edilmiştir. Sosyal ve ekonomik nedenlerin yanı sıra Ortaçağ boyunca süregelen kilise ve devlet arasındaki münasebetler de reforma olan ihtiyacı tetiklemiştir. Otoriteyi elinde bulundurmak isteyen kilise hariç tüm sınıflar reform hareketini desteklemekteydi. 1516 yılında Kutsal Kitap'ın çevrilmesi dini bir reform için gerekli zemini hazırlamıştır. Dolayısıyla Kutsal Kitap yoruma açık hale gelmiştir. Sonuç olarak birçok mezhep de ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlilerinden birisi de Üniteryenizmdir. Üniteryenizm mezhebi Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'un üçlemesinde üç ayrı Tanrı olmadığı inancına dayalı teolojik bir harekettir. Hem Mesih'in tanrısını hem de Kutsal Ruh'un kişiliğini inkâr eder. Onlara göre İsa, vaftizinde Tanrı'nın Oğlu olma özelliğini kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the IV. century lots of controversies had occured about the subject of Jesus Christ, his substance, his eternity. Foremost among them a religion movement called Arianism comes. Arianism is a religious movement argues that Jesus is not of the same essence as God. A.D. In 325, it was declared heretic with the Council of Nicaea. In addition to social and economic reasons, the relationship between the church and the state, which continued throughout the Middle Ages, triggered the need for reform. All classes supported the reform movement, except the church that wanted to retain authority. In 1516 the translation of the Bible prepared the ground for religious reform. Therefore, the Bible has become open to interpretation. As a result, many sects emerged. One of the most important of these is Uniterianism. The Uniterianism is a theological movement based on the belief that there are no three Gods in the trilogy of the Father, Son, and Holy Spirit. According to them, Jesus became the Son of God in His baptism. It denies both the godness of Christ and the personality of the Holy Spirit. To them there is only one God