Holştayn ve simental sığırlarında süt verim düzeylerinin yağ doku hormonları ve bazı galaktopoetik hormonlarla ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the relationship between milk tissue hormones and some galactopoietic hormones in holstein and simental cattle
- Tez No: 566701
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM SARIPINAR AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada laktasyon dönemlerine göre düşük, orta ve yüksek süt verimli Holştayn ve Simental ırkı ineklerde, enerji metabolizmasının düzenlenmesinde etkili olan; leptin, adiponektin ve grelin hormonları ile metabolik faaliyetlerin düzenlenmesinde de etkili olan galaktopoetik hormonlardan; büyüme hormonu (BH), insülin, insülin benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I), kortizol, Tiroit Stimülan Hormon (TSH) ve Tiroksin (T4) düzeylerindeki fizyolojik değişimleri ve süt verim düzeyi ile aralarındaki korelasyon incelendi. Bu amaçla, laktasyon dönemlerine göre düşük, orta ve yüksek süt verimine sahip Holstein (n=30) ve Simental ırkı inekler (n=30) kullanıldı. Holştayn ve Simental ırkı inekler, her grupta 10'ar hayvan olacak şekilde 6 gruba ayrıldı ve kuru dönem vücut kondisyon skorları belirlendi. Hayvanların tamamından aynı gün kan örnekleri alındı. Kan serumlarında büyüme hormonu, insülin, İGF-I, kortizol, TSH, T4, leptin, adiponektin ve grelin seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the physiological changes of leptin, adiponectin and ghrelin hormones that are effective on regulating energy metabolism; and galactopoietic hormones that are also effective in regulating metabolic activities such as growth hormone (BH), insulin, insulin-like growth factor-I (IGF-I), cortisol, Thyroid Stimulant Hormone (TSH) and Thyroxine (T4) were investigated and their correlation with milk yield were determined in low, medium and high milk yield of Holstein and Simmental cows. For this purpose, Holstein (n = 30) and Simmental breed cows (n = 30) with low, medium and high milk yield were used. Holstein and Simmental cows were divided into 6 groups with 10 animals in each group and prepartum body condition scores were determined. Blood samples were taken from all animals on the same day.