Tam zamanında üretim sisteminin işletmelerin temel finansal tabloları üzerindeki etkileri
The impacts of the just-in-time production system upon the businesses' basic financial statements
  1. Tez No: 566700
  2. Yazar: HATİCE GERÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya ekonomisindeki artan küreselleşme kavramından dolayı işletmelerin kaynaklarını daha temkinli kullanması ve daha rasyonel kararlar alması gerekmektedir. Girdi maliyetlerinin büyük oranda artışı ve üretilen ürünlere yönelik taleplerin sürekli olarak düşüş göstermesi işletmeleri yeni üretim yöntemlerini kullanmaya yönlendirmektedir. Geleneksel üretim yöntemlerinin tüketici taleplerine yeteri kadar cevap veremediği için işletmeler modern üretim yöntemlerini kullanarak varlıklarının sürekliliklerini korumayı amaçlamaktadır. Modern üretim yöntemlerinden biri olan tam zamanında üretim sistemi üretim süreçlerinde aktif bir rol üstlenerek maliyetleri minimuma indirmekte ve tüketici taleplerini hızlı bir şekilde karşılamaktadır. Tam zamanında üretim sisteminin“sıfır stok”ve“sıfır israf”temellerine dayanması işletmelerin faaliyette bulundukları sektörlerde sürekliliklerini artırmaktadır. Üretim işletmelerinde“sıfır stok”ilkesinin benimsenmesi işletmelere büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlarla birlikte tam zamanında üretim sisteminin kullanılması finansal tabloların oluşturulma ve yorumlanma süreçlerinde de işletmelere kolaylıklar sağlamaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada genel olarak tam zamanında üretim sistemi incelenmiş ve bu sistemin temel finansal tablolar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Daha sonra finansal tablolar analizlerinden birisi olan oran analizi incelenmiş ve tam zamanında üretim sistemi ile olan ilişkisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the increasing globalization concept in the world economy, enterprises should use their resources more cautiously and make more rational decisions. The large increase in input costs and the continuous decline in demand for manufactured products are driving enterprises to use new production methods. Since traditional production methods cannot adequately respond to consumer demands, enterprises aim to maintain the continuity of their assets by using modern production methods. One of the modern production methods, just-in-time production system plays an active role in production processes, minimizing costs and meeting consumer demands quickly. The just-in-time production system is based on“zero stock”and is zero waste“, which increases the continuity of enterprises in the sectors in which they operate. Adopting the principle of ”zero stock in production enterprises provides great advantages to the enterprises. With these advantages, the use of a just-in-time production system facilitates the creation and interpretation of financial statements. In this three-part study, the just-in-time production system is examined and the effects of this system on the financial statements are investigated. Then, the ratio analysis which is one of the analyses of the financial statement is examined and its relation with just-in-time production system is mentioned.