Klasik gitarda sol el için yazılmış sistematik egzersiz önerileri
Systematic exercise recommendations for left hand in classic guitar
  1. Tez No: 566702
  2. Yazar: BEHZAT CEM GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KUBİLAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Klasik gitar eğitim sürecinde yaşanılan problemlerin temel sebeplerinden birisi icracının fiziksel olarak yeterli gereksinimlere sahip olmamasıdır. Bu gereksinimlerin doğurduğu ihtiyacı gidermek amacıyla hazırlanmış detaylı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma gitaristlerin her hangi bir dönem ya da form müziği icrası sırasında ihtiyaç duyacakları kondisyonu kazandırmayı ve kasları her form ve stile adapte olabilecek yapıya dönüştürmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, gitarda sol el koordinasyonunu geliştirmek için hazırlanmış sistematik çalışma egzersizleri bulunmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, gitar alan uzmanlarının görüşlerini ortaya koymak için form oluşturulmuştur. Oluşturulan teknik çalışmalar 1 tel, 2 tel, 3 tel, 4 tel ve bare üzerinde armonik ve melodik gruplar olarak yazılmıştır. Perdelere basan elin parmaklarının bir pozisyon içerisinde yapabileceği tüm kombinasyonlar, 1. parmağın pozisyonun 1. perdesine, 2. parmağın pozisyonun 2. perdesine, 3. parmağın pozisyonun 3. perdesine, 4. parmağın pozisyonun 4. perdesine basması sınırlılığında, aynı anda ve art arda olmak üzere egzersiz olarak hazırlanmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda bu çalışmanın ortaya koyduğu yöntem, sistem ve yaklaşımın işlevselliği, uygulanabilirliği, kuvvetli ve zayıf yönleri incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel teknik tercih edilmiştir. Bu hedef doğrultusunda, seçilen uzman eğitimcilerin görüşleri alınmış ve toplanan veriler değerlendirilerek çalışmanın anlaşılırlığı, işlevselliği, uygulanabilirliği, kullanışlı olduğu, eğitim içerisine yaşanan eksiklikleri giderebilir olduğu bulgular bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main reason for the problems experienced during the classical guitar training process is that the performer does not have sufficient physical requirements. There is no detailed study prepared to meet the need arising from these requirements. This research aims to gain the condition that guitarists will need during any period or form of music performance and to transform the muscles into a structure that can adapt any form and style. In this study, there are systematic study exercises prepared to improve left hand coordination in guitar. For this purpose, a form was created to reveal the opinions of guitar field experts. The technical works were written as harmonic and melodic groups on 1., 2., 3., 4. strings. All combinations are limited with the fingerings that 1st finger can only play on 1st frets, 2nd finger can only play on 2nd, 3th finger can only play on 3th, 4th finger can only play on 4th. In line with expert opinions, the functionality, applicability, strengths and weaknesses of the method, system and approach presented in this study were examined. In the research, descriptive technique, which is one of the quantitative research methods, was preferred. In line with this objective, the opinions of the selected expert trainers were taken and the data collected were evaluated and presented to the findings section where the intelligibility, functionality, applicability, usefulness of the study could be solved.