Çevre sorunlarıyla mücadelede kamu politikaları: Türkiye – seçili AB ülkeleri üzerine bir inceleme
Public policy for environmental problems: A study onturkey and selected EU countries
- Tez No: 566703
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çevre sorunlarının kökeninde doğa yasalarının ihlal edilmesi yatmaktadır. İhlal edilen yasaların sonucu olarak çevre sorunlarının ortaya çıkması pek çok uluslararası kuruluşun ve ülkenin çevre politikalarına önem vermesiyle fark edilmiş ve insanoğlunu bazı önlemler almaya itmiştir. Bu anlamda Avrupa Birliği'nin somut uygulama ve politikalarının incelenmesi; vergi, yasal düzenleme, standart, sübvansiyon, kirletme haklarının tanımlanması gibi kamusal önlemler ülkelerin uyguladıkları başlıca politika araçlarıdır. Bu politika araçları ile çevre sorunları giderilmeye ve çevrenin korunması sağlanmaya çalışılmaktadır. Çalışmada öncelikle çevre sorunları ile mücadelede çevrenin ekonomik ve mali yönü ve çevreye yönelik kamusal politika araçları açısından teorik açıklamalarda bulunulmuştur. Sonraki aşamada ise Avrupa Birliği çevre politikaları, Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan çevreye yönelik kamusal politika araçları, Türkiye'de çevre politikaları ve çevreye yönelik kamusal araçlar açıklandıktan sonra Avrupa Birliği ile Türkiye açısından karşılaştırma yapılarak Türkiye için tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The environmental problems generally stem from the violation of the laws related to the protection of the nature. The arising of environmental problems as a result of the violation of the laws has been recognized by the emphasis on the environmental policies of many international organizations and countries and this process has led to be taken some measures by human beings. In this sense, the public measures such as the examination of the concrete implementation and the tax policies of the European Union, legal regulation, standard, subsidy, the description of pollution rights are regarded as the main policy instruments implemented by the countries. It is endeavored to the elimination of environmental problems and the providing of the protection of environment through these policy instruments. In the study, theoretical explanations were primarily indicated in terms of the economic and financial aspects of the environment and public policy instruments towards the environment in the struggle with environmental problems. In the next chapter, after the explanation of the EU environment policies, the public policy tools related to environment that are implemented in the EU countries, the environmental policies and public instruments regarding the environment in Turkey, some suggestions were presented for Turkey by comparing the environment policies of the EU and Turkey.