Anemik prematürelerde eritrosit transfüzyonu öncesi ve sonrasında natural killer ve lenfosit alt gruplarının değerlendirilmesi
Evaluation of natural killer and lymphocyte subgroups before and after erythrocyte transfusion in anemic premature infants En
  1. Tez No: 566706
  2. Yazar: MUSTAFA SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAYİK ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Health Education, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada anemik prematüre olan 40 (kırk) bebekte lenfosit alt grupları CD4–CD8, B Lenfosit CD19, T Lenfosit belirteci CD3, Doğal öldürücü Naturel Killer CD16+CD56 Monoklonal antikorlarının flow sitometri cihazında ışınlanmamış eritrosit transfüzyonu öncesinde ve sonrasında ölçümleri yapıldı sonuçları değerlendirildi. Her iki kategorinin sonuç değerlendirmesine ve karşılaştırma farklılıklarına bakıldı. Çalışmada anemik prematüre anemisi tanısı ile takip edilen postkonsepsiyonel 36. hafta ve altındaki prematüre 40 (kırk) bebekten K2 Edtalı kan tüplerine alınan kanları kullanıldı. Testlerde üç gurup oluşturuldu; Grup I (Kontrol): 37 ve 40 haftalık anemik olmayan prematüre 22 (yirmiki) bebekten alınan kanlar. Grup II: Eritrosit transfüzyonu öncesinde 40 (kırk) postkonsepsiyonel 36. hafta ve altındaki prematüre bebekten alınan kanlar. Grup III: Grup II deki bebeklere eritrosit transfüzyonu uygulandıktan sonra aynı 40 (kırk) bebekten alınan kanlarının oda ısısında en fazla 12 saat içerisinde BD Facs Canto II flow sitometri cihazında test analizleri yapıldı. Bu çalışmamızda anemik olmayan 37. ve 40. haftalarda doğmuş prematüre bebeklerden oluşturulan kontrol grubu ile çalışma gruplarındaki bazı parametreler arasındaki farklılıkların yapılan çalışmaların ortalamalarına bakıldığında anlamlı olmadığı görüldü. Çalışma gruplarını oluşturan postkonsepsiyonel 36. hafta ve altındaki prematüre bebeklerin lenfosit alt grupları ve naturel killer sonuç ortalamalarının daha önce yapılan benzer çalışmaların 6-12 ay, 1-2 yaş ve 2- 6 yaş ortalamalarıyla uyumlu olduğu gözlemlendi. Çalışmamız ES transfüzyonlarının prematüre immünitesinde özellikle lenfosit alt gruplarına ve dağılımlarına olumsuz etkisinin olmadığını göstermektedir. Bu nedenle organizmaya bu açıdan olumsuz olmayan, güvenilir bir tedavi yöntemi olarak kabul edilebileceğini düşünmekteyiz. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
. In this study, lymphocyte subgroups CD4 – CD8, B Lymphocyte CD19, T Lymphocyte marker CD3, Natural killer CD16 + CD56 Monoclonal antibodies were measured before and after irradiated erythrocyte transfusion in 40 (forty) anemic premature infants. Evaluation of results and comparison differences of both categories were examined. In this study, blood samples were taken from K2 EDTA containing blood tubes from 40 premature (40) infants who were followed up with postconceptional 36th week and below with the diagnosis of anemic premature anemia. Three groups were formed in the tests; Group I (Control): Blood from 22 (twenty-two) infants of 37 and 40 weeks of non-anemic premature. Group II: Blood samples taken from the premature infant at 40 (forty) postconceptional week 36 and below before erythrocyte transfusion. Group III: After erythrocyte transfusion was applied to the babies in Group II, blood samples taken from the same 40 (forty) babies were analyzed in BD Facs Canto II flow cytometry device within 12 hours at room temperature. In this study, it was seen that the differences between some parameters in the control group and preterm infants born at 37th and 40th weeks of non-anemic studies were not significant when the average of the studies were examined. It was observed that the mean results of lymphocyte subgroups and natural clays of premature infants at 36 weeks postconceptional age and below were consistent with the previous 6-12 months, 1-2 years and 2-6 years. Our study shows that ES transfusions have no negative effect on premature immunity, especially lymphocyte subgroups and distributions. There was no significant difference between all parameters measured before transfusion and after transfusion. Therefore, we think that it can be accepted as a reliable treatment method that is not negative to the organism in this respect. The results were discussed in the light of literature.