Redresör ünitesi testleri için Labview tabanlı otomatik yük devreye alma algoritması tasarımı
Labview-based automatic loading algorithm design for rectifier unit tests
- Tez No: 566718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Redresör üretimi yapan firmalar,cihazın akım çıkışlarının istenen değerleri alıp almadığının test edilmesi sırasında, her akım değeri için ayrı bir yük bankı ve test sistemi kurmaktadır. Bu süreç hem çok maliyetli olmakta, hem de uzun zaman almaktadır. Bu çalışmada, geliştiren yazılım ile yük bankı kullanılarak yükün talep edilen akım çıkışını oluşturması sağlanmaktadır. Tasarlanan algoritma aracılığıyla, redresör ünitesinin otomatik yük devreye alımının bilgisayar ortamında gerçek verilere uygun şekilde yapılması sağlanmış ve elde edilen sonuçların avantajları/dezavantajları değerlendirilmiştir. Bu sayede hem redresör ünitesinin gerçek zamanlı izlenmesi gerçekleştirilmiş, hem de çıkış akımlarına yönelik testler için gereken süre ve maliyet azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
LabVIEW software is selected for automatic loading algorithm design for rectifier unit tests, because of its high computing ability, wide electronic circuit lab, interface between other design tools and easiness of integration with hardware implementation. Rectifier manufacturing companies test their devices using load banks for each device current output. This method is very time consuming and costly. In this study, using developed software, all current output tests can be handled with few load banks. This yields the real time watching of rectifier units and lower cost and time for testing. In this study, a LabVIEW-based automatic loading algorithm for rectifier unit tests is designed. The accuracy of proposed algorithm and its pros/cons will be investigated.