Anne ve babaların doğum eylemindeki eş desteğine ilişkin görüşleri
Parents' views on partner support during labor
  1. Tez No: 385294
  2. Yazar: YILDIZ DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, ülkemizdeki anne ve babaların doğum eylemindeki eş desteğine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nin postpartum biriminde bulunan, 37–42. haftalar arasında ilk vajinal doğumunu yapmış olan anneler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 170 primipar anne ve eşi oluşturmuştur. Veriler 12 Eylül 2011- 30 Mart 2012 tarihleri arasında anne ve babalar ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows (16.0) paket programı ile istatistiksel analizlerde ki-kare, Mann Whitney-U ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin doğumda eş desteğini isteme oranı % 67.6 iken eşlerinde bu oran % 71.8 idi.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was carried out to determine the views of parents in our country on partner support during labor. The population of the study was formed by mothers in the postpartum unit of Elazığ Training and Research Hospital Gynecology Service who had their first vaginal delivery between weeks 37-42. The sample of the study was formed by 170 primipara mother and husband. The data were collected between 12th of September 2011 and 30th of March 2012 via face to face interviews with parents. SPSS for Windows (16.0) packaged software, chi-square in statistical analyses, Mann Whitney-U and t test for independent groups were used in the evaluation of the data. Among mothers participating in the study, the percentage for requesting partner support during labor was 67.6% whereas the percentage was 71.8% for their partners.