Temel İslam kaynaklarında cennet olgusu ve İslam bahçelerine yansıması
The phenomenon of heaven in basic Islamic sources and reflection on Islamic gardens
- Tez No: 566724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, Temel İslam Kaynağı olan Kur'an-ı Kerim ve Hadislerde yer alan cennet tasvirlerinin, İslam Bahçeleri'ndeki tesiri irdelenmiştir. İslam Bahçeleri'nin temel özellikleri üzerinden gidilerek, ayetlerde ve hadislerde bahsedilen cennetin, İslam Bahçeleri'nde uygulama biçimine bakılmıştır. Yapılan bu çalışma, peyzaj sanat tarihi alanında üzerine çalışılmadığı için, ilk olma niteliğini taşıması yanında, İslam Bahçe Sanatı'nın ayetler ve hadislerle nasıl şekillendiğini ortaya koymuştur. Bu bahçeler, coğrafyanın, iklimin, kültürün etkisiyle birlikte, soyut olan cennetin beşeri olarak yorumlanması şeklinde karşımıza çıktığı görülmüştür. Özellikle, sıkça tartışılan Char-ı Bağ sisteminin öncelerden var olmasına karşın Kur'an-ı Kerim'in indirilmesi ile derin anlamlar yüklenerek ruh bulduğunu söylemek mümkündür. Yine“Altlarından ırmaklar akan”ifadesini tam manasıyla altını dolduran İslam Bahçeleri karşımıza çıkmıştır. Sonuç olarak, İslam Bahçeleri cennetin beşeri olarak tasarlanan bir yansımadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the influence of the images in the Islamic Gardens in the Quran and Hadith, which are the main source of Islam, are examined. The application of the paradise mentioned in the verses and hadiths in the Islamic Gardens was examined through the basic features of the Islamic Gardens. This study, since it is not studied in the field of landscape art history, is the first to be revealed as well as how the Islamic Garden Art has been shaped with verses and hadiths. These gardens, with the influence of geography, climate and culture, were seen as the interpretation of the abstract paradise as human. In particular, it is possible to say that despite the fact that the Char-i Bag system, which is frequently discussed, was found before, the Qur'an revealed the soul by downloading deep meanings. Again, çıkmış flow of rivers from the bottom of the ini in the expression of the Islamic Gardens of the gold, which is full. As a result, the Islamic Gardens are a reflection of heavenly humanity.