Tükenmişliğin örgütsel bağlılık üzerine etkisi:Ankara'da mali müşavirler üzerinde bir uygulama
The effect of burnout on organizational commitment:An application on financial advisors in Ankara
  1. Tez No: 566725
  2. Yazar: ALİ CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı tükenmişlik sendromunun, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın teorik kısmında tükenmişlik sendromu ve örgütsel bağlılık kavramları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Araştırma modelinde Maslach'ın ortaya çıkardığı tükenmişlik modeli ile Meyer'in örgütsel bağlılık modeli kullanılmıştır. Bu modellerde belirtilen alt boyutların birbiri ile etkisi ayrı ayrı incelenmiş olup 9 adet hipotez kurulmuştur. Ankara'da çalışan 247 serbest mali müşavir üzerinde yapılan bu çalışmanın verileri çözümlenirken spss programı kullanılmış olup güvenirlik analizi, geçerlilik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca demografik özelliklerin değerlendirilmesi için anavo testi ve t testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tükenmişliğin alt boyutları olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarının örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılık, zorunlu(devam) bağlılık ve normatif bağlılığı etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Demografik faktörlerin ise tükenmişlik ve örgütsel bağlılığı etkilediğine dair anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of burnout syndrome on organizational commitment. In the theoretical part of the study, the concepts of burnout syndrome and organizational commitment are explained in detail. In the research model, Meyer's organizational commitment model was used with the burnout model that Maslach produced. The effects of the sub-dimensions on each other were examined separately and 9 hypotheses were established. While the data of this study on 247 independent financial advisors working in Ankara were analyzed, the spss program was used and reliability analysis, validity analysis, correlation analysis, regression analysis were performed. n addition, anavo test and t-test were used to evaluate demographic characteristics. As a result of the analyzes, it was concluded that emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment, which are sub-dimensions of burnout, affective commitment, continue commitment and normative commitment, which are sub-dimensions of organizational commitment. There was no significant relationship between demographic factors and burnout and organizational commitment.