Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Belçika yönetiminın etkisi
The effect of Belgium management in the Democratic Congo Republic
- Tez No: 566735
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Afrika kıtasının ikinci en büyük olan Demokratik Kongo cumhuriyeti, Afrika ülkeleri arasında dördüncü en fazla nüfusa sahip, din, etnik yapısı ve sosyokültürel açılarından çok renkli bir ülke kabul edilmektedir. Büyük kısmını kara ülkesinden oluşturan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, aynı zamanda da önemli doğal zenginliklere sahip olmasıyla bilinmektedir. Nitekim önemli ve çok stratejik hammadde kaynaklarının varlığından dolayı uluslararası alanda ülkenin önemini artırmakla birlikte, bu durum ülke halkının eski sömürge yönetimler tarafından büyük zararlara uğratılmasına da yol açmaktadır. Bu çerçevede Afrika ülkelerinden en zengin biri olarak bilinse de, büyük keşif yolculuğu döneminden itibaren sömürge yönetimlerce sömürüldüğünden dolayı giderek fakirleşmektedir. Bu durum, dolayısıyla, sömürgecilik döneminde ve sonrasında ülkede sonu bilmeyen kriz ve çeşitli çatışmaların sebebi olmaktadır. Bu çalışma, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını kazanmasından itibaren ülkede süregelen kriz ve çeşitli siyasal çatışmalar üzerinde Belçika sömürge yönetiminin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Başka bir deyişle bağımsızlıktan bu yana ülkede yaşanmakta olan siyasi çatışmaların üzerinde çatışmalar Belçika sömürge yönetiminin oynadığı rol ve etkisini incelemeyi ve tespit etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca genel olarak uluslararası sistemdeki, özel olarak Afrika bölgesindeki gelişmelerin Kongo'daki sonu gelmeyen çatışmaları nasıl etkilediği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Democratic Republic of the Congo, the second largest in the African continent in terms of land area, has the fourth largest population among African countries, and is considered a multicolored country in terms of religion, ethnicity and sociocultural aspects. The Democratic Republic of the Congo is known for having important natural riches. Indeed, due to the existence of significant and very strategic raw material resources, the importance of the country in the international arena increases, but this situation leads to great harm to the people of the country by the former colonial administrations. In this context, although it is known as one of the richest of African countries, it is becoming poorer because it was exploited by the colonial administrations from the period of great discovery. This is the reason for the endless crisis and various conflicts in the country during and after colonialism. The aim of this study is to examine the impact of Belgian colonial administration on the ongoing crisis and various political conflicts in the country since the Democratic Republic of Congo gained independence. In other words, the nature of the role and influence of the Belgian colonial administration on political conflicts in the country since independence is examined. As a matter of fact, it is highly important to determine how the present and future influence of Belgium affects the colonial rule and the ongoing conflicts in the Congo. It will also examine the nature of the relationship between the influence of the Belgian colonial administration and the endless conflict of Congo in the international system, and in particular in the African region.