Evaluation of nutrition label usage of health sciences students at a foundation university
Bir vakıf üniversitesindeki sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin besin etiketi kullanım durumunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 566758
  2. Yazar: MERVE NUR AKDEMİR TÜFEKÇİLERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, İstanbul ilindeki bir vakıf üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim gören öğrencilerin besin etiketi kullanım durumlarını ve besin etiketi kullanımını etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Beslenme ve Diyetetik (n=106), Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (n=97) ve Hemşirelik (n=72) bölümlerinde 1.,2.,3. ve 4. sınıflarda okuyan, çalışmaya katılmayı kabul eden, yaşları 18 ile 25 aralığında olan, 243 kadın, 32 erkek öğrenci (n=275) ile yapılan araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri, veri toplama aracı olarak geliştirilmiş formun uygulanmasıyla elde edilmiştir. Araştırmaya katılanların sosyodemografik özellikleri, egzersiz yapma durumu, antropometrik ölçüleri, temel beslenme bilgisi, besin etiketi kullanımı, besin etiketleri hakkındaki düşünceleri ile ilgili veriler değerlendirilmiştir. Katılımcıların Beden Kitle İndeksi (BKİ) ortalaması 21,55±2,91'dir ve %78,8'i normal BKİ değerine sahiptir. %66,9'unun besin etiketi okuduğu, gıda satın alma sürecinde en çok son tüketim tarihini önemli buldukları belirlenmiştir. Besin etiketinde en sık şeker, içindekiler, kalori/enerji, porsiyon miktarı gibi bilgilere bakıldığı görülmüştür. En az bakılan bilgiler ise sodyum/tuz, koruyucu içeriği, tatlandırıcı bilgisi ve alerjen uyarısıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the usage of nutrition labels and examine the factors affecting the usage of nutrition labels by the students who receive education in a foundation university's Faculty of Health Sciences in Istanbul. Nutrition and Dietetics (n=106), Physiotherapy and Rehabilitation (n=97) and Nursing (n=72) Departments, 243 female and 32 male students (n=275) between the age of 18 and 25 have accepted to take part in the study. The research was conducted as a cross-sectional descriptive study. The data of the research was obtained through the application of the developed form as a data collection tool. The socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, physical exercise status, basic nutrition knowledge, usage of nutrition labels and opinions about nutrition labels of the participants have been evaluated. The average Body Mass Index (BMI) of the participants was 21.55 ± 2.91, and 78.8% of them are in normal BMI range. It was determined that 66.9% of the participants do read the nutrition labels. Participants find the expiration date to be the most important factor while they purchase food. The most examined information found on the nutrition labels were determined to be the sugar, ingredients, calorie/energy and the serving size. The least examined information was determined to be the sodium/salt, preservative content, sweetener information and allergen warnings.