Yetişkinlerin besin etiketi okuma alışkanlıkları ve tutumlarının kanlipit değerleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adults nutrition label readinghabits and attitudes and their blood lipid levels
  1. Tez No: 960856
  2. Yazar: NAİLE BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bolat, N. Yetişkinlerin Besin Etiketi Okuma Alışkanlıkları ve Tutumlarının Kan Lipit Değerleri ile İlişkisinin Değerlendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Besinlerin etiketlenmesi, sağlıksız beslenme ve ilişkili kronik hastalıklarla mücadelede önemli stratejilerden biri olarak kabul edilmektedir. Besin etiketleri, tüketicilerin yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, gıda güvenliğinin de önemli bir parçasıdır. Etkili bir besin etiketleme sistemi, tüketicileri daha sağlıklı ve doğru seçimler yapmaya teşvik ederek, obezite ve beraberinde getirdiği kronik hastalıkların (diyabet, hipertansiyon, dislipidemi ve diğer kardiyovasküler hastalıklar) görülme sıklığını azaltma potansiyeline sahiptir. Çalışmamızın amacı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üzeri gönüllü katılımcıların besin etiketi okuma alışkanlıkları ve tutumlarının; sosyodemografik veriler, sağlık durumu, kan lipit değerleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Araştırmamız, 20.03.2024-01.09.2024 tarihleri arasında 342 yetişkin bireyin katılımıyla yürütülen kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Çalışma sonucunda katılımcıların, Besin Etiketi Okuma Tutum Ölçeği (BEOT) toplam puanlarının ortalama değeri 75 ± 10.9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bolat, N. Evaluation of the Relationship Between Adults Nutrition Label Reading Habits And Attitudes and Their Blood Lipid Levels, Eskişehir Osmangazi University Faculty Of Medicine, Department of Family Medicine, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2025. Food labeling is considered one of the key strategies in combating unhealty eating habits and related chronic diseases. Nutrition labels not only help consumers establish adequate and balanced dietary habits but also play a critical role in food safety. An effective food labeling system has the potential to reduce the prevalence of obesity and associated chronic diseases (such as diabetes, hypertension, dyslipidemia, and other cardiovascular conditions) by encouraging healthier and more informed choices by consumers. The aim of our study is to evaluate the relationship between nutrition label reading habits and attitudes of volunteer participants aged 18 years and older who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic at Eskişehir Osmangazi University Health, Practice and Research Hospital, and their sociodemographic data, health status, and blood lipid levels. This cross-sectional study was conducted between 20.03.2024 and 01.09.2024 with the participation of 342 adult individuals. As a result of study, the mean total score on the Nutrition Label Reading Attitude Scale (NLRAS) was found to be 75 ± 10.9.