Ameliyat sonrası dönemdeki hastaların algıladıkları sosyal destek, ağrı ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived social support, pain and anxiety levels in postoperative patients
- Tez No: 566757
- Danışmanlar: PROF. DR. REVA BALCI AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma ameliyat sonrası dönemdeki hastaların algıladıkları sosyal destek, ağrı ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde yapılan bu araştırmanın evrenini 21 Mayıs- 31 Ekim 2018 tarihleri arasında Muş Devlet Hastanesinin Genel Cerrahi, Plastik Cerrahi, Üroloji, Ortopedi ve Kulak Burun Boğaz Kliniklerinde ameliyat olmuş yetişkin hastalar oluşturmuştur. Araştırmaya ameliyat sonrası ilk 48 saat içinde olan 517 hasta alınmıştır. Veriler Hasta Tanıtım Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik dağılım, pearson korelasyon testi, bağımsız gruplar t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların %63.8'i erkek,%39.7'si 18-29 yaşında ve %65.4'ü evlidir. Hastaların; Sosyal Destek toplam puan ortalaması 32.10±22.14, Durumluk Kaygı puan ortalaması 36.57±9.27, Sürekli Kaygı puan ortalaması 37.97±8.65, Ağrı puan ortalaması ise 5.72±2.69 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a descriptive study to investigate the relationship between perceived social support, pain and anxiety levels in postoperative patients. Material and Method: The universe of this descriptive study consisted of adult patients who were operated in General Surgery, Plastic Surgery, Urology, Orthopedics and Otorhinolaryngology Clinics of Muş State Hospital between 21 May and 31 October 2018. The study included 517 patients who were in the first 48 hours postoperatively. Data were collected with Patient Identification Form, Visual Comparison Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, State Anxiety Scale and Trait Anxiety Scale. Percentage distribution, pearson correlation test, independent groups t test and ANOVA test were used for data analysis. Results: The Patients who participated in the study; 63.8% were male, 39.7% were 18-29 years old and 65.4% were married. The patients mean score of Social Support was 32.10±22.14, State Anxiety score was 36.57±9.27, Trait Anxiety score was 37.97±8.65, and the average pain score was 5.72±2.69.