Kedi ve köpek mamalarının saklama koşullarına bağlı olarak yağ yapısında meydana gelen oksidasyonun mama içeriği ve yağ kalitesine etkisi
The effect of oxidation in the lipid structure on the content and lipid quality depending on the storage conditions of the dog and cat food
- Tez No: 950963
- Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, 10 farklı kedi ve köpek mamasının ev koşullarında, ambalajları açık olarak 42 gün boyunca saklanması durumunda meydana gelen oksidasyon süreçlerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, sentetik antioksidan içeren yerli ve yabancı menşeli mamalarda haftalık olarak Peroksit Değeri, Ransimat İndüksiyon Süresi, mama nem oranı, ortam sıcaklığı ve nem değerleri izlenmiş, çalışmanın başında ve sonunda yağ asitleri analizi yapılmış, oksidasyon göstergeleri arasındaki korelasyonlar %95 ve %99 güven aralıklarında değerlendirilmiştir. Mamalarda oksidasyonun henüz mama üretim sürecinde başladığı bilinmekle birlikte, bu araştırmada ev koşullarında ambalajı açık bırakılan mamalarda oksidasyonun nasıl ilerlediği ve bu sürecin bileşenlerle olan ilişkileri ortaya konmuştur. Özellikle yağ asidi kompozisyonunda meydana gelen değişimler ve yağ asidi fraksiyonlarının oksidasyon süreçlerine etkisi değerlendirilmiştir. Orta fiyat segmentindeki ürünlerin tercih edilmesi, sentetik antioksidanların ve farklı yağ kaynaklarının (hayvansal ve bitkisel) oksidatif süreçlere etkisinin gözlemlenmesini mümkün kılmıştır. Analiz sonuçları, kedi mamalarının ortalama Ransimat İndüksiyon Süresi açısından köpek mamalarına kıyasla daha yüksek değerlere sahip olduğunu göstermiştir. Bu durum, çalışmada seçilen kedi mamalarının oksidatif stabilite açısından daha dayanıklı olabileceğini düşündürmektedir. Ortam koşullarının Ransimat İndüksiyon Sürelerini etkilediği, özellikle köpek mamalarında bu etkinin daha belirgin olduğu gözlenmiştir. Peroksit Değeri ile Ransimat İndüksiyon Sürelerinin yağ asit kompozisyonu ile birlikte değerlendirilmesi, oksidasyon süreçlerinin karşılaştırılmasında kapsamlı bir değerlendirme imkanı sağlamıştır. Peroksit Değerinin doymuş yağ asit oranlarıyla ilişkili olduğu görülmüş, ortam neminin bu değişimde istatistiksel açıdan sınırlı da olsa etkili bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın temelinde hayvan sahiplerinin gözlenen davranışlarından yola çıkarak mamaların oksidasyon süreçlerinin 42 gün gibi bir sürede etkilendiği ve bunun sonucunda tüketilebilirliğin azalabileceği düşüncesi yer almaktadır. Bu amaçla, mamanın bulunduğu konum, kullanım sıklığı ve ambalajdan çıkarma şekli gibi öznel kullanım kriterleri simüle edilerek çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, mama formülasyonlarındaki toplam yağ miktarı ile yağ asidi profili arasındaki ilişkilerin oksidatif stabilite açısından belirleyici olduğu görülmüştür. Düşük Peroksit Değerine sahip mamaların daha istekli tüketildiği bilinmekte olup, yağ içeriği ve ortam koşullarının tüketilebilirlik üzerindeki etkisi, mama içerikleri ve yağ kaynakları belirlenirken göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışma sonucunda Ransimat indüksiyon sürelerinin hızlandırılmış stabilite testleri açısından evcil hayvan mamaları için tercih edilebilir bir değerlendirme yöntemi olduğu düşünülmüştür. Mama etiketlerinde kullanılan antioksidanların belirtilmesi, üreticilerin yağ kaynaklarını oksidatif stabiliteyi göz önünde bulundurarak seçmesi ve ambalajlarda uygun saklama koşullarına dair bilgilere yer verilmesi, hem ürün kalitesi hem de hayvan sağlığı açısından önemli görülmüştür. Ayrıca üreticilerin mama ambalajlarında ve tanıtım materyallerinde mamaların ideal koşullarda saklanması ve korunması adına ek bilgiler sunmaları, satış noktalarını ve hayvan sahiplerini bilgilendirmeleri gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the oxidation processes occurring in 10 different cat and dog foods stored under household conditions with their packaging left open for 42 days. Weekly analysis of Peroxide Value, Rancimat Induction Time, moisture content, ambient temperature, and humidity were performed on local and foreign brand foods which contains synthetic antioxidants. Fatty acid composition analyses were carried out at the beginning and end of the study, and correlations among oxidation indicators were assessed within 95% and 99% confidence intervals. Although oxidation in pet foods is known to begin during the manufacturing process, this study clarify how oxidation progresses in foods stored with open packaging under household conditions and examined the relationships between oxidation and fatty acids compositional factors. Changes in fatty acid composition and the effects of fatty acid fractions on oxidation processes were specifically evaluated. The selection of mid-price segment products allowed observation of the impacts of synthetic antioxidants and different lipid sources (animal-based and plant-based) on oxidative processes. Results showed that cat foods had higher average Rancimat Induction Times compared to dog foods, suggesting that the selected cat foods may exhibit greater oxidative stability. Ambient conditions were found to influence Rancimat Induction Times, with this effect being more pronounced in dog foods. The combined evaluation of Peroxide Value and Rancimat Induction Time alongside fatty acid composition provided a comprehensive assessment of oxidation processes. Peroxide Value was found to correlate with saturated fatty acid content, while ambient humidity played a limited but statistically significant role in these changes. The study was based on the premise that oxidation processes in pet foods are affected within a 42-day period by owners' observed usage behaviors, potentially impacting palatability. To simulate this, subjective usage criteria such as storage location, frequency of use, and packaging opening methods were replicated. Findings indicated that the relationship between total fat content and fatty acid profile in formulations is a key determinant of oxidative stability. Foods with lower Peroxide Values are known to be consumed more eager, highlighting the importance of considering fat content and environmental conditions when determining formulation and lipid sources. The study concluded that Rancimat Induction Time can be a preferred method for accelerated stability testing of pet foods. It is recommended that antioxidant contents should be declared on product labels, manufacturers choose lipid sources with consideration of oxidative stability, and packaging include information on appropriate storage conditions to ensure both product quality and animal health. Additionally, manufacturers are advised to provide supplementary information on ideal storage and preservation conditions on packaging and promotional materials, and to educate retailers and pet owners accordingly.