Steam injection model for gas production from a hydrate reservour
Hidrat reservuarında buhar enjeksiyonu ile gaz üretimi
- Tez No: 56676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz HİDRAT REZERVUARINDAN BUHAR ENJEKSİYONU İLE GAZ ÜRETİMİ Ceyhan, Nuray Yüksek Lisans, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mahmut Pariaktuna Ocak 1996, 107 sayfa Bu tez çalışmasında bir hidrat rezervuarından döngüsel buhar enjeksiyonu yolu ile doğal gaz üretimi modellenmiştir. Model enjeksiyon fazı, çözünme fazı ve üretim fazı olmak üzere üç fazda incelenmiştir. Enerji ve kütlenin korunumu, ısı transfer denklemleri ve buhar özellikleri göz önüne alınarak, kuyu boyunca olan ısı kayıpları ile alt ve üst formasyonlardaki ısı kayıpları hesaplanmıştır. Her döngü için hidratın çözünme önünün ilerleyişi takip edilmiş, böylece üretilen gaz hacmi ve bu gazın enerjisi ile basılan buharın enerjisi karşılaştırılarak enerji verim oranı bulunmuştur. Bir hidrat rezervuarından döngüsel buhar enjeksiyonu yolu ile gaz üretiminde mümkün olan en iyi koşulları belirlemek için, model farklı parametrelerle test edilmiştir. Farklı enjeksiyon oranları, buhar sıcaklıkları, farklı rezervuar gözeneklilikleri, kalınlıkları, derinlikleri ve kuyu dibi basınçları ile enerji verim oranı, hidrat önünün ilerleyişi ve toplam gaz üretimi hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Gaz Hidrattan, Gaz Üretimi, Isı Enjeksiyonu, Enerji Verimi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STEAM INJECTION MODEL FOR GAS PRODUCTION FROM A HYDRATE RESERVOIR Ceyhan, Nuray M. S., Department of Petroleum and Natural Gas Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna January 1996, 107 pages Thermally efficient production of natural gas from a hydrate reservoir by the use of cyclic steam injection process was modeled in this thesis. The model was considered as a three-phase process: an injection phase, a soak phase and a production phase. Using energy and mass balances, heat transfer equations and steam properties, wellbore heat losses and heat losses to cap and base rock were calculated. The radial advance of the hydrate front was tracked during each cycle. Therefore, the produced gas volume and combustible energy of this gas was compared with the energy of the injected steam to compute energy efficiency ratio of the process. To determine the best possible conditions for gas production from a hydrate reservoir by cyclic injection of steam, the model was tested for a wide range of parameters. Overall thermal efficiency, total gas production and the hydrate front propagation were calculated for different heat injection rates, steam injection temperatures, reservoir porosities, hydrate-zone thicknesses, reservoir depths and drawdown pressures. Keywords : Gas Hydrates, Gas Production, Thermal Injection, Energy Efficiency. iii