Bir diş hekimliği fakültesi'nde maliyetlerin hesaplanması ve Sağlık Uygulama Tebliği ile karşılaştırılması
Calculation of costs in a faculty of dentistry and comparison with Health Implementation Communique
- Tez No: 604767
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Education, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son derece hızlı bir şekilde değişen ekonomik, teknolojik ve sosyal çevre, insanları daha bilinçli olmaya itmiştir. Bu bilinçlenmeyle beraber insanlar, kişisel sağlıklarına daha çok önem verir hale gelmiştir. Sağlığımızın önemli bir parçası olan ağız ve diş sağlığı, hem iş hem de özel hayatımızı doğrudan etkilemektedir. Son yıllarda ağız ve diş sağlığı hizmeti veren kurumlarda büyük bir artış yaşanmıştır. Bu artışla birlikte, hizmeti sunan kurumlar da birbirleri ile yarışır hale gelmiştir. Kurumların bu rekabeti içerisinde, devlet, kurumlara ne ölçüde destek olmaktadır-bununla ilgili farklı çalışmalar mevcuttur. Fakat bir üniversitenin diş hekimliği fakültesi tarafından verilen ağız ve diş sağlığı hizmetleri üzerine ülkemizde bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; bir üniversite diş hastanesinin seçilen iki bölümünde verilen ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin maliyetlerinin hesaplanması ve bu maliyetlerin devlet tarafından ne kadarlık kısmının karşılandığının saptanmasıdır. Çalışma sonucunda Oral Diagnoz ve Radyoloji bölümünde yapılan hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan sonuçlar Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) bağlı olarak alınan ödeneklerle karşılaştırıldığında, bu bölümde ortaya çıkan işlem maliyetlerinin üstünde olduğu görülmüştür. Yani bölümün gerçekleştirdiği işlem sayısına bakılarak SUT ödeneklerinin, maliyetleri karşıladığı görülmüştür. Yine aynı şekilde Periodontoloji bölümünde yapılan hesaplamalar sonucunda da SUT ödeneklerinin, işlem maliyetlerini karşıladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly changing economic, technological and social environment has pushed people to become more awareness. With this awareness, people have become more attentive to their personal health. Oral and dental health, which is an important part of our health, directly affects our business and private lives. In recent years, there has been a big increase in institutions providing oral and dental health services. With this increase, the institutions providing the service have become competitive with each other. In this competition of institutions, to what extent the state supports the institutions. There are different studies on this. However, there is no study on oral and dental health services provided by a faculty of dentistry in a university. The aim of this study is; to calculate the costs of oral and dental health services in a room located in a university dental hospital and to determine how much of these costs are covered by the state. When the results of the calculations made in the Oral Diagnosis and Radiology department were compared with the appropriations received in accordance with the Health Implementation Communique, it was found that the costs of the procedures were higher than those obtained in this section. In other words, it is seen that the appropriations of the Health Implementation Communique cover the costs by looking at the number of transactions performed by the department. Similarly, as a result of the calculations made in the Periodontology Department, it was determined that the appropriations of the Health Implementation Communique fulfilled the transaction costs.