Limited şirket kredi derecelendirmesinde hisse devir kayıtlarının kullanılması
The use of share transfer records in credit rating of limited companies
  1. Tez No: 566827
  2. Yazar: MAHİR NACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAY YAŞAR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ocak 2018 - Mart 2019 tarihleri arasında, limited şirketlerce yapılan 790 konkordato talebi, tüm limited şirketlere ait son 5 senelik hisse devir kayıtlarıyla birlikte değerlendirilerek; Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinden günlük yayımı yapılan limited şirket hisse devir kayıtlarının; özelde konkordato talepleri, genelde temerrüt öngörüsü için elverişli olup olmadığı, karşılaştırmalı olasılık tabloları ve yapay sinir ağı örüntü tanıma uygulamalarıyla sorgulanmış; farklı tarihlerde hisse devri yapmış limited şirketlerin konkordato talep etme ihtimallerinin, birbirlerinden ve hisse devri yapmamış diğer limited şirketlerden, ne ölçüde farklılaştığı araştırılmıştır. Her iki uygulamanın birbirini teyit eden sonuçlarına göre; son 5 yıllık dönemde hisse devri yapmış limited şirketlerde konkordato (temerrüt) olasılığı, sözkonusu hisse devrini izleyen en yakın dönemde en çok olmak üzere, hisse devrini izleyen ilk iki yıla ait üçer aylık dönemler boyunca, son üç yıla ait üçer aylık dönemlere göre daha yüksek düzeylerdedir. Hareketli hisse devir listeleri ve hareketli temerrüt gün sayaçları kullanılan bu çalışmanın; mal kaçırma, hisse devir, tapu devir, adres değişikliği gibi, temerrüt olasılığı açısından potansiyeli yüksek veri kaynaklarının nasıl sayısallaştırılacağına ve finansal tabloları esas alan kredi derecelendirme modelleriyle birlikte veya onlardan bağımsız olarak nasıl kullanılacağına dair yöntemler içerdiği ve ilgili verilerin temin edilmesine bağlı olarak, diğer temerrüt, mal kaçırma ve şirket türlerine de uygulanabilir olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
790 concordatum requests made by limited companies Between January 2018 and March 2019, were evaluated together with the share transfer records of all limited companies for the last 5 years; and the records of limited company share transfer transactions those daily publicated at Turkey Trade Registry Gazette were questioned with comparative probability tables and artificial neural network pattern recognition applications, whether they are suitable for prediction of requests for concordatum particularly and for predictions of default generally. It has been investigated that, to what extent the probability of request for concordatum of limited companies which have transferred shares in different dates differ from each other and other limited companies which have not transferred shares. According to the results of both applications confirming each other; for limited companies that have transferred shares in the last 5 years, the possibility of concordatum (default) is highest in the most recent quarters following the share transfer and is higher during the quarterly periods of the first two years, compared to the quarterly periods of the last three years, following the share transfer. The work, utilizing Moving Share Transfer Lists and Moving Default Days Counters is considered to be containing methods for quantification of data sources with high potential for default probability like disposal of property, share transfer, title deed, address change and also methods for implementation with or without credit rating models based on financial statements and it is also considered to be applicable to other default types, disposal of property types and company types, depending on the provision of relevant data.