Architecture as a discursive discipline: Inflatable spaces of radical avant-gardes
Söylemsel bir disiplin olarak mimarlık: Avangardın şişirilebilir mekanları
- Tez No: 566887
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, avangart mimarların 1960'ların sonlarından 1970'lerin başlarına kadar ürettiği şişirebilir mimarinin bir incelemesidir. Bu üretimi mimari söylemin dönüşümü üzerinde konumlandıran çalışma, geç 1960'lar ve erken 1970'lerin teknolojik gelişmeler ile sosyal, politik ve kültürel değişimlerin kolaylaştırdığı bir paradigma değişimini işaret ettiği varsayımıyla başlar. Mimarlığın geleneksel tanımlardan kopuşunu temsil eden bu değişim disiplinin sınırları için yeni bir çerçeve çizilmesini zorunlu kılar. Çalışmada, avangardın şişirilebilen çalışmalarının, disiplinin geleneksel sınırlarını aşıp genişletilmiş bir alana taşınmasıyla değişimi görünür kılan araçlar olduğu iddia edilmektedir. Disiplinin sınırlarının genişlemesine katkıda bulunan bir araç olarak şişirilebilir mekan, mimari söylemin dönüşümünü tartışmak için bir zemin sağlar ve ortaya çıkan değişimin hatlarını belirlemeye yardımcı olur. Avangardın şişirilebilir çalışmaları üzerinden bir okuma yaparak, bu tez yalnızca radikal ve eleştirel fikirleriyle nitelendirilen bu yeni nesil mimarları araştırmayı değil, aynı zamanda mimari söylemde ortaya çıkan yeni unsurlar, kavramlar ve ilişkiler için genel bir çerçeve oluşturmayı da amaçlar. Kısaca, bu tez şişirilebilir mekanların mimari kültürde nasıl yaratıcı ortamlar haline geldiğinin bir gösterimidir ve bu doğrultuda“şişirilebilir mekanlar mimari düşüncedeki epistemolojik değişimin okunabileceği araçlar olarak nasıl yorumlanabilir?”sorusuna yanıt arar.
Özet (Çeviri)
This thesis is an inquiry into the inflatable architecture of avant-garde architects, produced from the late 1960s to the early 1970s. Positioning this strand at the transformation of architectural discourse, it starts with the assumption that the period between the late 1960s and the early 1970s marked a paradigm shift in architecture, catalyzed by the technological developments and; social, political and cultural upheavals during this period. This shift represents a break from the conventional definitions of architecture and necessitates to draw a new frame for the boundaries of the discipline. It is the claim of the study that inflatable works of avant-gardes were referred to as tools which made the shift visible, moving outside the conventional boundaries of the discipline into an“expanded field.”As an agent which contributed to the expansion of limits of the discipline, inflatable space provides a ground to discuss the transformation of architectural discourse and helps in identifying the contours of an emerging shift during this period. Through a reading of the inflatable works of avant-gardes, this thesis aims at not only exploring this new generation of architects characterized by their radical and critical ideas but also constructing an overall frame for new elements, concepts and relations emerged in architectural discourse. Briefly, it is a demonstration of how inflatable spaces became creative environments in architectural culture, and accordingly, it seeks to answer the following question:“how the inflatable spaces can be interpreted as tools to read the epistemological shift in architectural thinking?”