Ultra yüksek performanslı beton ile ince levha elemanlar üretilmesi ve betonarme kirişlerde güçlendirme amacıyla uygulanması
Production of thin laminate elements using with ultra high performance concrete and application on reinforced concrete beams for retrofitting
- Tez No: 566958
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ultra yüksek performanslı lif takviyeli beton (UYLTB), üstün mekanik ve dayanıklılık özelliklerine sahip çimentolu bir kompozittir. Buna göre, bu çalışma UYPB laminatlarla güçlendirilmiş betonarme kirişlerin davranışına odaklanmaktadır. İlk olarak, liflerin hacminin UYPB 'nin mekanik özellikleri üzerindeki etkisini değerlendirmek ve laminat üretimi için uygun liflerin takviye oranını seçmek için malzeme ölçeğinde bir ön çalışma yapılmıştır. İkinci aşamada, tam ölçekli laminatın çıplak özelliklerini tanımlamak ve güçlendirici bir malzeme olarak uygulamadan önce malzeme testlerine göre boyut etkisini gözlemlemek için gerçek boyutlu laminatlar test edilmiştir. Daha sonra, son aşamada, bağlama metodu kullanılarak eğilme açısından yetersiz olan betonarme kirişler 30 mm ve 50 mm kalınlığında UYPB laminatlarla güçlendirildi. Ek olarak, laminatlara uzunlamasına takviye donat eklenmiş ve uygulanan yöntemlerin başarısını arttırmak için etkinlikleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, UHPB laminat kullanımının, RB kirişlerin yük taşıma kapasitesini arttırmada etkili bir teknik olduğunu göstermiştir. Ayrıca, laminatlara takviye çubukları eklenmesinin, uygulanan yöntemin etkinliğini önemli ölçüde artırabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultra-high performance fiber-reinforced concrete (UHPFRC) is a cementitious composite with outstanding mechanical and durability properties. Accordingly, this study focuses on the behavior of reinforced concrete (RC) beams that were strengthened with UHPFRC laminates. Firstly, a preliminary study was carried out at material scale to evaluate the effect of fiber volume on the mechanical properties of UHPFRC, and to select suitable fiber reinforcement ratio for laminate production. In the second step, real-sized laminates were tested to define the bare properties of full-scaled laminate and observe the size effect according to material tests before applying them as a strengthening material. Thereafter, in the final step, flexurally deficient RC beams were strengthened with 30 mm and 50 mm thick UHPFRC laminates using bonding methods: gluing with epoxy. In addition, longitudinal reinforcing bars were added into the laminates and their effectiveness was evaluated to improve the success of the applied methods. The results showed that UHPFRC laminate usage, is an effective technique to improve the load carrying capacity of RC beams. Moreover, it was observed that adding reinforcing bars into the laminates could improve the efficiency of the applied method remarkably