Okul öncesi resimli çocuk kitaplarındaki illüstrasyonların çocukların yaratıcılık ve yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of illustrations on children's creation and creative thinking skills at pre-children in children's book
- Tez No: 566997
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi resimli çocuk kitaplarındaki illüstrasyonların anaokulu beş yaş sınıfı çocuklarının yaratıcılık ve yaratıcı düşünme becerilerini ne derecede geliştirdiğini, uygulama süresince çocukların resim çalışmalarında ve yaratıcı düşünme performanslarında nasıl bir değişim olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Tokat ili merkezinde bulunan özel bir anaokulunda beş yaş sınıfında kayıt olan toplam 40 çocuk oluşturmaktadır. Verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında nicel ve nitel yöntemlerinden oluşan karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde, deney grubunda hikâye kitaplarındaki illüstrasyonlar incelenerek okuma çalışmaları gerçekleştirilirken, kontrol grubunda ise illüstrasyonlar gösterilmeden hikâye kitabı okuma çalışmaları yapılmıştır. Çalışma deney ve kontrol grubunda dört hafta boyunca toplam yirmi iki ders saatinde gerçekleştirilmişidir. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarındaki çocukların, resim çalışmalarında yaratıcılık ve yaratıcı düşünme becerilerini kullanmalarına ilişkin deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the degree to which the illustrations in preschool illustrated children's books improve the creativity and creative thinking skills of the children of five age class in kindergarten, to show how a change in children's artwork and creative thinking performances. The study group consisted of 40 children enrolled in a special kindergarten in the center of Tokat province. In the data collection, analysis and interpretation, a mixed method consisting of quantitative and qualitative methods was used. In the application process of the research, the study of the story book was examined by reading the illustrations in the story book and reading works were done without the illustrations in the control group. The study was carried out in the experimental and control groups for a total of twenty two courses during four weeks. As a result of the study, it was determined that there was a statistically significant difference between the experimental and control groups in favor of the experimental group in the use of creativity and creative thinking skills.