Multi-response optimization of concrete manufacturing process parameters: Desirability function approach
Beton üretim süreci parametrelerinin çok cevaplı optimizasyonu: Çekicilik fonksiyonu yaklaşımı
  1. Tez No: 567008
  2. Yazar: JEAN FRANCOIS REGIS MAHORO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERMET ANAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnşaat şirketlerinin çok fazla dinamiğe ve şiddetli rekabet ortamına sahip olmasından dolayı, inşaat kalitesini artırmak ve binayı güçlendirebilmek, pazarda ön plana çıkmanın ve stratejik olarak doğru konumda olmanın temel amaçlarıdır. Binanın çökmesini önlemek ve güçlü bir yapı oluşturmak için deneyler yapılmalı ve betonun basınç dayanımı enbüyüklenmelidir. Binaların tahrip olma riskini azaltmak için betonun su emme oranı en aza indirilmelidir. Ayrıca beton akışı, fazladan çaba sarf etmeden rahatça kullanılabilecek şekilde enbüyüklenmelidir. Tüm cevapların eş zamanlı eniyilenmesi durumunda, bunun inşaatın kalitesine yardımcı olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because construction companies have a lot of dynamics and fierce competition environment, proficiency of improving the quality of construction and making the building stronger are the main goals to become forefront at the market and get strategically right position. After carrying out experiments, compressive strength of concrete should be maximized to make strong building to avoid building from collapse. The water absorption of concrete should be minimized to reduce the risks of destruction of buildings. The flow of concrete should also be maximized to be used conveniently without an extra effort. It is believed that this will help for the quality of construction if all the responses are simultaneously optimized.