Electromagnetic interference shielding effectiveness and some mechanical properties of carbon-fiber, carbon black/polyproylene composites
Karbon elyafı, karbon siyahı içeren polipropilenin elekromanyetik kalkanlama ve bazı mekanik özellikleri
- Tez No: 56701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
öz KARBON ELYAFI- KARBON SİYAHI İÇEREN POLİPROPİLEN'NİN ELEKTROMANYETİK KALKANLAMA VE BAZI MEKANİK ÖZELLİKLERİ A. Adnan Polat Yüksek Lisans, Polimer Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Tez Yönelieisi : Y. Doç Dr. Akif Kaynak Ocak 1996,67 sayla Karbon siyahı, karbon elyafı ve bunların karışımı ile dolgulu Polipropilen (PP) kompozit malzemelerin elektromanyetik kalkanlama ve bazı mekanik özellikleri çalışıldı. Farklı çeşitlerde ve miktarlarda iletken dolgu malzemesi içeren kompozitler eriyik şeklinde karıştırılarak hazırlandı. Bu malzemelerin iletkenlik değerleri ölçüldü. Karbon siyahı ve karbon elyafı ile dolgulu kompozitlerin kritik konsantrasyon değerleri sırasıyla 25% ve 15% civarında gözlendi. Bu kritik konsantrasyonlarda malzemelerin iletkenliklerinin aniden arttığı görüldü.Kompozitlerin elektromanyetik kalkanlama özelliği Hewlett Packard Skalar Network Analizör'ü ile lest edildi. Karbon elyafı içeren kompozitlerin, karbon siyahı içeren kompozitlerden daha iyi kalkanlama gösterdiği görüldü. Maksimum kalkanlama özelliği, 35% elyallı kompozillerde 40 d 13 üzerinde elde edildi. Hazırlanan kompozit malzemelerin kuvvet - uzama eğrileri, Young modülleri, dayanma mukavemeti ve yüzde uzama değerleri mekanik test metoduyla bulundu. Anahtar Kelimeler : PP, Karbon Siyahı, Karbon Elyafı, Kompozit, Elektromanyetik Kalkanlama, İletkenlik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTROMAGNETIC INTERFERENCE SHIELDING EFFECTIVENESS AND SOME MECHANICAL PROPERTIES OF CARBON FIBER-CARBON BLACK/ POLYPROPYLENE COMPOSITES Polal, A. Adnan M.S., Department of Polymer Science and Technology Supervisor : Assist. Prof. Akif Kaynak January 1996, 67 pages Electromagnetic Interference Shielding Effectiveness (EMI SE) and some mechanical properties of carbon black, carbon fiber and a mixture of both carbon black and carbon fiber filled Polypropylene (PP) composites were studied. Composites containing different amounts and types of conductive filler were prepared by melt blending. Conductivity values of these composites were measured. The critical concentration for carbon black and carbon fiber filled composites were observed 111around 25 wt% and 15 wt% respectively. A sudden increase in the conductivity was observed at these critical concentrations. EMI Shielding effectiveness of the composites were tested with a Hewlett Packard Scalar Network Analyser. Composites containing carbon fibers showed better shielding effectiveness than carbon black filled composites. The maximum shielding values obtained for carbon fiber filled composites was over 40 dB for 35 %wt concentration. Stress- Strain curves, ultimate strength, Young's modulus, percent elongation at break values for the composites prepared were found by mechanical testing. Keyword : PP, Carbon Black, Carbon Fibers, Composite, EMI Shielding Effectiveness, Conductivity IV