A Case study on planning of combined gravity and pumping irrigation system, Girmir irrigation project
Cazibe ve pompaj sulama sistemi planlaması durum çalışması, Girmir sulama projesi
  1. Tez No: 56702
  2. Yazar: VARLIK ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SİBER ULUATAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
oz CAZİBE VE POMPAJ SULAMA SİSTEMİ PLANLAMASI DURUM ÇALIŞMASI GİRMİR SULAMA PROJESİ Çağlayan Varlık, Aylin Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Semra Siber ULU ATAM Ocak 1996, 114 sayfa. Bu tezin amacı, cazibe ve pompaj sulama sisteminin analizi ve bu sistemin planlama aşamasındaki çalışmalarının yapılmasıdır. Aynca, sulama imkanlannın geliştirilmesi konusuda tezin kapsamı içerisindedir. Ön inceleme raporu Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan, Girmir Sulama Projesi'nin planlama aşamasındaki çalışmaları yapılmıştır. Sonuç olarak tezde çalışılan sulama sistemi barajlar, regülatörler, pompa istasyonları, kanallar ve sifonlardan oluşmaktadır. Bu sistemdeki bütün yapılann teknik özellikleri, her biri için ayrı ayrı belirlenmiştir. Projenin yapılabilirliğini savunmak amacıyla projenin ekonomik analizi de yapılmış ve rantabilitesi 1.72 olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Planlama projesi, sulama, rantabilite. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CASE STUDY ON PLANNING OF COMBINED GRAVITY AND PUMPING IRRIGATION SYSTEM GİRMİR IRRIGATION PROJECT Çağlayan Varlık, Aylin M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Semra Siber ULU ATAM January 1996, 114 pages. The aim of this thesis is to analyze a combined gravity and pumping irrigation system and to make planning stage study of such system. Also, the development of irrigation facilities has been aimed in the thesis. As a case study, the planning stage of Girmir Irrigation Project has been studied of which preliminary project had been performed by State Hydraulic Works (DSİ). Consequently, the studied irrigation system is composed of dams, diversion weirs, pumping stations, canals and siphons. The technical characteristics of each structure in the system have been determined separately. The economical analysis has also been performed to defend the utility of the project, and the benefit-cost ratio of the project has come out as 1.72. Keywords : Planning project, irrigation, benefit-cost ratio.