Jean Baudrillard'ın düşüncesinde tüketim toplumu ve insanın yeri
Consumer society and position of human in Jean Baudrillard's
  1. Tez No: 567026
  2. Yazar: ŞEYDA OKULLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN AKIN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Jean Baudrillard'ın (1929-2007) düşüncelerinde yer alan tüketim toplumu anlayışı ve bu yaklaşım içerisinde insanın konumunun değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma gerçekleştirilirken özellikle Jean Baudrillard'ın simülakr, simülasyon, hiper-gerçeklik ve kitleye ilişkin düşüncelerinden hareket edilmiştir. Jean Baudrillard'ın düşünceleri irdelenmiş ve günümüz toplumlarını oluşturan yapılara dikkat çekilmiştir. On dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda teknolojinin gelişimi ile üretim ve toplumsal yapıda yaşanan değişimler, tüketim toplumlarında insan olmanın anlamının sorgulanmasına neden olmuştur. Bu nedenle Jean Baudrillard, kitle iletişim araçları ve teknoloji ile gerçekliğin yok olduğunu, bu gerçekliğin yerine simülakrlarının göstergelerinin geçtiğini belirtmiştir. Göstergeler üzerine kurulu bir yapıda insanların gerçekliği kaybetmesi değer ve anlam dünyasında derin krizlere neden olmuştur. Bunun sonucunda ona göre, insan bir tüketim nesnesi hâline dönüşmüştür. Bu bağlamda elinizdeki çalışmada Jean Baudrillard'ın düşünce sisteminde insan olmanın ve buna ilişkin süreçlerin tersine döndüğü, bu durumun temelinde de gelişen teknoloji ve tüketim odaklı kapitalizmin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the understanding of the consumer society in Jean Baudrillard (1929-2007) thoughts and the position of human in this approach. In particular, Jean Baudrillard's thoughts on simulacra, simulations, hyper-reality and mass taken into consideration during the study. Thus, the structures of today's capitalists societies are tried to be explained. Development of technology and changes in production and social structure in the nineteenth and twentieth centuries has led to questioning the meaning of being human in consumer societies. Jean Baudrillard stated that reality with mass media and technology has disappeared and that is simulacrums and indicators have been replaced by this reality. The loss of reality in a structure built on indicators has caused deep crises in the world of value and meaning. As a result of this, according to him, human has become and object of consumption. In this context, it was found that human being and related processes are reversed in Jean Baudrillard's thought system the basis of this situation was the developing technology and consumption- oriented capitalism.