Jean Baudrillard felsefesinde üretim, tüketim, toplum ve iletişim ilişkileri: Nitel bir çalışma
Production, consumption, society and communication relations in Jean Baudrillard's philosophy: A qualitative study
  1. Tez No: 744455
  2. Yazar: TUĞÇE ARSLAN ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, İşletme, Philosophy, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çağımızın önde gelen figürlerinden biri olan Fransız sosyolog Jean Baudrillard toplum, tüketici, tüketim, üretim, üretim düzeni, iletişim araçları ve reklam gibi pek çok konuda ortaya koyduğu düşünceleriyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmada Jean Baudrillard felsefesinde üretim, tüketim, toplum ve iletişim ilişkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak üretim, tüketim, toplum ve iletişim alanları ile ilgili teorik açıklamalar yapılmış ve aralarındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Baudrillard'ın fikirlerinin eserleri üzerinden tespit edilmesi amacı ile yazılı eserlerin yazarın hayatı, fikirleri ve içerisinde yaşadığı toplumsal koşullarla ilgili bilgileri barındırdığı düşüncesini benimseyen ve eserlerin incelenmesiyle yazarın fikirlerinin tespit edilebileceğini iddia eden edebiyat sosyolojisi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile Baudrillard' ın 26 kitabının analizi yapılmıştır. Baudrillard'ın eserlerde yer verdiği fikirler, en çok kullandığı kavramlar çerçevesinde kodlanmıştır. Ortak kodlar bir araya getirilerek Üretim, Tüketim, Sosyoloji (Toplum) ve İletişim başlıkları altında incelenmiştir. Çalışma başından sonuna kadar transdisipliner yaklaşımla devam etmiştir. Bütün sosyal bilimlerin tek bir bütünün parçaları olduğu, mutlaka kesiştikleri noktalar olduğu ve birbirlerini besledikleri düşüncesi benimsenmiştir. İşletme, Sosyoloji ve İletişim olmak üzere üç ayrı Anabilim Dalı'nın konuları, İşletme odaklı olarak ele alınmıştır. İnceleme ve analiz sürecine dâhil edilen fikirler ve kavramlar, üretim, üretici, ürün, tüketim, tüketici, tüketici davranışı, reklam vb. olmak üzere İşletme Anabilim Dalı kapsamında ele alınan konular ile ilişkilendirilmiştir. Baudrillard'ın çok yönlü fikirleri üretim, tüketim, toplum ve iletişim odaklı olarak ortaya konmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda Baudrillard'ın felsefesi özetle şu şekildedir: üretim düzeni, bolluk ve tüketimi ön plana çıkarmakta ve bilim ve teknoloji aracılığı ile doğal olanı yok etmektedir. Nesneler sistemi aracılığı ile toplum sömürülmektedir. Tüketim sistemi, gösterge ve farklılıklar üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
French sociologist Jean Baudrillard, one of the leading figures of our age, draws attention with his thoughts on many subjects such as society, consumer, consumption, production, production order, communication tools and advertising. In this study, it is aimed to determine the relations of sociology, production, consumption and communication in the philosophy of Jean Baudrillard. First of all, controversial statements about production, consumption, society and communication are made and the relationship between them is revealed. In order to determine Baudrillard's ideas through his works, the method of literary sociology, which adopts the idea that written works contain information about the author's life, ideas and social conditions in which he lives, and claims that the author's ideas can be determined by examining the works, has been used. With this method, 26 books written by Baudrillard were analyzed. The ideas that Baudrillard included in the works were coded within the framework of the concepts he used most. Common codes were brought together and examined under the titles of Production, Consumption, Sociology (Society) and Communication. The study continued with a transdisciplinary approach from the beginning to the end. It is accepted that all social sciences are parts of a single whole, that there are points of intersection and that they feed each other. The subjects of three different departments, namely Business Administration, Sociology and Communication, were handled with a focus on Business. The ideas and concepts included in the review and analysis process have been associated with the subjects covered in the Department of Business Administration, such as production, producer, product, consumption, consumer, consumer behavior, advertising, etc. Baudrillard's versatile ideas were put forward as production, consumption, society and communication oriented. As a result of the examinations, Baudrillard's philosophy is summarized as follows: the production order brings abundance and consumption to the fore and destroys the natural through science and technology. Society is exploited through the system of objects. The consumption system is built on indicators and differences.