RFID ile gelişmiş personel takip sistemi
Advanced attendance system with RFID
- Tez No: 567028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin bu derecede gelişmesi iş sektörünü de etkilemektedir. Mevcut firmaların bu denli gelişmeler karşısında zaman, maliyet tasarrufu sağlaması gerekmektedir. İş akış süreçlerinde gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan personel takip sistemi çalışanların giriş/çıkış saatlerine göre çalışana ücret belirleme görevini üstlenmiştir. Bu çalışmada personel takip sistemi üzerinde durulmuş ve birtakım yenilikler yapılmıştır. Mevcut personel takip sistemlerinin yerel sunucuda çalışması ve genellikle tek bir amaç üzerine kullanılması diğer ihtiyaçlara cevap verememesine neden olmuştur. Bu çalışmaya konu olan rfid ile gelişmiş personel takip sisteminde, ESP8266 donanımı kullanılarak web tabanlı uygulama geliştirilmiştir. En önemli özelliği cross-platform olarak çalışması ve işletim sistemi ayırt etmeksizin görevlerini yerine getirebilmesidir. Mevcut personel takip sistemlerinden farklı olarak personel performans değerlendirilmesi ve uzaktan erişime açık olması bu sistemi diğer sistemlerden daha kullanılabilir kılmaktadır. Web tabanlı olmasından kaynaklı oluşacak optimizasyon sorunlarını çözebilmek adına bootstrap kullanılmıştır. Bu sayede sistem kendini cihaza göre optimize edecektir. Bu çalışmada, nesneleri ve insanları izleyerek insan hayatını kolaylaştırmak ve üretim yapılan iş yerlerinde personel ve ürün takip işlemleri için çalışmalar gerçekleştiren muhasebe ve insan kaynaklarının yükünü hafifletmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology in this degree also affects the business sector. Existing firms need to save time and cost in the face of such developments. The personnel monitoring system that emerged with the developing technology in the workflow processes has assumed the duty of determining wages to the employees according to the employees' entry/exit times. In this study, a personnel monitoring system is emphasized and some innovations have been made. Working on existing personnel tracking systems on the local server and their general usage on a single purpose has caused them to be unable to respond to other needs. The personnel monitoring system subjected to this study was developed as a web-based application using nodeMCU. The most important feature is its work as a cross-platform and can perform tasks without distinguishing the operating system. Unlike existing personnel monitoring systems, personnel performance evaluation and remote access make this system more useful than other systems. Bootstrap is used to solve the optimization problems caused by being web-based. In this way, the system will optimize itself according to the device. In this study, it is aimed to simplify human life by monitoring objects and people and to ease the burden of accounting and human resources that carry out studies for personnel and product follow-up operations in the production workplaces.