RFID teknolojisi ve hayvancılıkta kullanım alanları
RFID technology and usage areas of animal husbandry
  1. Tez No: 936224
  2. Yazar: ESRA OKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KOŞUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Radyo frekansı ile tanımlama (Radio Frequency Identification - RFID) teknolojisi, günlük hayatımızda özellikle tekstil firmalarında, hastanelerde, depo yönetimlerinde, bitkisel ve hayvansal üretimde, kargo sektöründe, turnike sistemlerinde, perakende sektöründe, dosya transferlerinde, cep telefonu ile ödemelerde, ve birçok farklı sektörde kullanım alanına sahiptir. Hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkelerde RFID teknolojisi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda ülkemiz hayvancılığında da görmüş olduğumuz bu teknolojinin avantajlarını, diğer sistemlerden farkını, çalışma prensibini ve RFID teknolojisinin hayvancılık alanında kullanıldığı güncel gelişmeler bu çalışmada ayrıntıları ile belirtilmiştir. Hayvancılıkta RFID Teknolojisi genellikle hayvanı kayıt altına alma, takip sistemleri, tartım sistemleri için kullanılır. Piyasada en çok kullanılan RFID teknolojisini barındıran ürün elektronik etiket-kulak numaralarıdır. Bu ürünlerin yanısıra fonksiyonel olarak birçok üründe de RFID teknolojisi bulunmaktadır. Daha akıllı, hassas tarım uygulamalarındaki artış da bu teknolojinin kabul edilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada RFID teknolojisi ve bu teknoloji hakkındaki güncel makaleler ve ürünler incelenmiş olup, hayvancılık sektörüne ait güncel bilgileri aktarmak ve hayvancılıkta kullanım alanları ile ilgili bilgi verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio frequency identification (Radio Frequency Identification - RFID) technology is used in daily life in textile companies, hospitals, warehouse management, vegetable and animal production, cargo industry, turnstile systems, retail industry, file transfers, mobile phone payments, and many different sectors. has. We are confronted with RFID technology, in which livestock breeding is advanced. When we have seen the advantages of this that we have seen in animal husbandry in our last country, the difference of other systems, its working principle and RFID technology in this developing technology in the field of animal husbandry, this is indicated by the developing technological developments. In animal husbandry, RFID Technology is generally used for animal recording, tracking systems, weighing systems. Electronic tag-ear tags are the product that contains the most used RFID technology in the market. Besides this, there is RFID technology. The increase in smarter, precision farming has also enabled the accepted applications of this technology. This news RFID technology and current articles and products of this technology were examined, and information was produced about sharing current information about the livestock sector and its use in livestock.