Yumurtacı tavuklarda gümüş nanopartikülleri ve aktif kömürün performans, yumurta kalitesi, yumurta antioksidan kapasitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of silver nanoparticles and activated charcoal on performance, egg quality, egg antioxidant capacity and some blood parameters in laying hens
- Tez No: 858412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan çalışmada, yumurtacı tavuk karma yemlerine ilave edilen gümüş nanopartikülleri ve aktif kömürün performans, yumurta kalite özellikleri, yumurta sarısı antioksidan kapasitesi ve bazı serum parametreleri üzerine etkileri araştırılmışıtır. Bu amaçla, her bir grupta 24'er adet tavuk (Brown Nick, 30 haftalık, N =24) olmak üzere toplam 72 hayvanla 3 grup oluşturulmuştur. Gruplardan birisi kontrol (K) olup sadece bazal yemle beslenmiştir. Diğer ikisi ise deneme grupları (Nano-Ag, Nano Ag + AK) olmuştur. Deneme grupları, bazal yeme sırasıyla 20 mg/kg gümüş nanopartikülleri ve 20 mg/kg gümüş nanopartikülleri ile 200 mg/kg aktif kömürün kombinasyon ilavesiyle beslenmiştir. Deneme bir haftası alıştırma periyodu olmak üzere toplam 9 hafta sürmüştür. Deneme boyunca tavuklara yem ve su ad-libitum olarak verilmiş ve günlük 16 saat fotoperiyot uygulanmıştır. Çalışmada, performans (canlı ağırlık kazancı, yumurta ağırlığı, yumurta verimi, yumurta kütlesi, günlük yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı); yumurta kalite parametreleri (yumurta ağırlığı, şekil indeksi, Haugh birimi, ak indeksi, sarı indeksi, kabuk kalınlığı, kabuk ağırlığı ve yumurta sarısı L, a, b değerleri); yumurta antioksidan özellikleri (yumurta sarısı TBARS değeri ve DPPH radikal giderim aktivitesi) ile bazı serum biyokimya parametreleri (toplam kolesterol, toplam protein, AST, ALP ve ALT) değerlendirilmiştir. Performans parametreleri ve yumurta sarısı TBARS değeri yönünden gruplar arasında anlamlı bir fark olmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of silver nanoparticles and activated charcoal added to laying hen diets on performance, egg quality characteristics, yolk antioxidant capacity, and some serum parameters. For this purpose, 3 groups were formed with 72 animals and 24 hens (Brown Nick, 30 weeks old, N = 24) in each group. Control (C) and was fed only basal feed. The other two were experimental groups (Nano-Ag, Nano Ag + AC). The experimental groups were fed with 20 mg/kg silver nanoparticles and a combination of 20 mg/kg silver nanoparticles and 200 mg/kg activated charcoal, respectively. The experiment lasted for 9 weeks, one week of which was the acclimatization period. During the experiment, feed and water were given ad-libitum to the hens, and a photoperiod of 16 hours per day was applied. In the study, performance (body weight gain, egg weight, egg production, egg mass, daily feed intake, and feed conversion ratio), egg quality parameters (egg weight, shape index, Haugh unit, albumen index, yolk index, eggshell thickness, eggshell weight, and yolk L, a, b values), egg antioxidant properties (yolk TBARS value and DPPH radical scavenging activity) and some serum biochemistry parameters (total cholesterol, total protein, AST, ALP, and ALT) were evaluated. There was no significant difference between the groups regarding performance parameters and yolk TBARS value (p>0.05).