Farklı düzeylerde kalsiyum ve fosfor içeren yumurta tavuğu karma yemlerine bor ilavesinin verim performansı, yumurta kalitesi ile bazı kan, kemik ve dışkı parametreleri üzerine etkileri
The effects of boron supplementation in to layer diet containing different levels of calcium and phosphorus on production performance, egg quality and some blood, bone with faeces parameters
  1. Tez No: 291121
  2. Yazar: KAMİL KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERKEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde standart ve düşük düzeyde Ca ve P içeren yumurtacı tavuk yemlerine bor ilavesinin verim performansı, yumurta kalitesi, kemik parametreleri, serum, dışkı, kemik ve yumurtadaki mineral düzeyleri üzerine etkisi incelenmiştir.Araştırma 46 haftalık yaşta 576 adet beyaz yumurtacı tavuk (Super Nick) ile 20 hafta sürdürülmüştür. Standart ve düşük düzeyde Ca ve yararlanabilir P içeren kafes tavuk yemlerine üç farklı düzeyde (0, 75, 150 ppm) bor katılmak suretiyle 6 farklı yem karması hazırlanarak deneme grupları oluşturulmuştur.Yemin Ca ve P içeriğinin düşürülmesi yumurta verim performansı ve yumurta iç kalitesini olumlu, yumurta kabuk kalite kriterleri ve kemik kesme kuvveti ile kemik stresini olumsuz olarak etkilemiştir.Yeme bor ilavesi tavukların yem tüketimi, yumurta ağırlığı ve deneme sonu canlı ağırlığını düşürmüş, yumurta kabuk oranı, kabuk kalınlığı ve kabuk kırılma direncini artırmıştır. Bor ilavesinin serum mineral seviyeleri ile ALP ve ALT aktiviteleri, tibia kemiğinin biyomekanik özellikleri ile tibia kemiği kül içeriği ve mineral madde miktarları üzerine etkisi olmamıştır. Yumurta verim performansı ve kabuk kalitesi ile dışkı mineral içerikleri yönünden yem Ca-P içeriği ile yeme ilave edilen bor miktarı arasında interaksiyonlar bulunmuştur. Yumurtacı tavuk yemi standart düzeyde Ca-P içeriyorsa 150 ppm, düşük düzeyde Ca-P içeriyorsa 75 ppm yeme bor ilavesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of boron supplementation to layer diet containing different levels of calcium and phosphorus on production performance, egg quality with mineral levels in egg, blood, bone, and faeces were investigated.The experiment was lasted for 20 wk period using 576 laying hens of commercial white strain (Nick chick) at 46 weeks of age. Experiment was consisted of six dietary treatmentswith two calcium and phosphorus levels, standard and lower; and three supplemental boron levels, 0, 75 and 150ppm, respectively.Reducing diet Ca and P levels provided significant improvements in egg production performance and internal egg quality, whereas negatively influenced egg shell quality andshear force with stress of tibia.Dietary boron supplementation significantly decreased feed consumption, egg weight and final body weight but increased egg shell ratio, egg shell thickness and egg shell strength. Serum mineral levels with ALP, ALT activity, and biomechanic characteristics, ash content and mineral levels of tibia were not affected by dietary boron supplementation. Significant dietary Ca-P level by boron interaction was determined on egg production performance, egg shell quality and faeces mineral levels.Results indicated that supplementation with 150 ppm boron to laying hen diet including standart Ca-P or boron at the level of 75 ppm to diet lowered in Ca-P.