Kamulaştırma bedelinin tespiti
Determination of expropriation price
- Tez No: 567034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Anayasa'nın 46. Maddesinde düzenlenmiş bulunan kamulaştırma, devlet veya kamu tüzelkişilerin, özel mülkiyete konu olan bir taşınmaza kamu yararına matuf el koyması olarak ifade edilmektedir. Kamulaştırma işleminin, kamulaştırmaya konu taşınmaz malikinin mülkiyet hakkını sekteye uğratıcı olduğu nazara alındığında, işbu kamulaştırma neticesinde taşınmaz malikine ödenecek kamulaştırma bedelinin hakkaniyete uygun surette tespit edilmesinin oldukça önemi haiz olduğu müşahede edilecektir. Bu durumu göz önünde bulunduran kanun koyucu, kamulaştırma bedelinin ne şekilde ve hangi esaslar dahilinde tespit edilmesi gerektiğini tanzim etmiştir. Bu çalışmada da kamulaştırma bedelinin tespiti, teferruatlı olarak ele alınmaya çalışılmış, ayrıca kamulaştırmada özellik arz eden bazı istisnai durumlar tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expropriation, which is regulated in Article 46 of the Constitution, is defined as the confiscation of the privately owned real estates by the state or public legal entities for the benefit of the public. Considering that the expropriation process is disrupting the property rights of the immovable owner, it will be seen that it is very important to determine the expropriation price to be paid to the immovable owner as a result of the expropriation. Taking this into consideration, the legislator drafted how and under what principles the expropriation price should be determined. In this study, the determination of the expropriation price has been tried to be dealt with in detail and some exceptional cases which have special features in expropriation have been examined.