Design and implementation of an electromagnetic actuation system for structural response control
Yapısal cevap kontrolü için bir elektromanyetik tahrik sisteminin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 567035
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Titreşim problemi ev aletlerinden yapay uyduların solar panellerinin de içinde bulunduğu uzay-havacılık uygulamalarına kadar geniş alanda kendini gösteren endüstriyel bir problemdir. Kontrol altında tutulmayan titreşim kaynak noktalarının kırılması, parçaların gevşemesi veya kullanıcı konforunun kaybı gibi sonuçlara neden olabilir. Bu tip titreşimler aktif yada pasif bileşenler kullanarak kontrol altına alınabilir. Şok emiciler ve damperler gibi pasif bileşenler basit çözümlerdir ancak kendilerini sistemin değişen dinamik cevapların göre adapte edemezler. Aynı zamanda pasif bir sönümleyici yada şok emici sistemin denge durumundaki nihai yer değiştirmesini tayin etmek için konfigure edilemez. Buna karşılık aktif titreşim sönümleyici bileşenler, değişen sistem dinamiklerine karşı geri beslemeli bir kontrol stratejisi yardımı ile adapte olabilirler. Ek olarak denge durumu nihai yer değiştirmesi bu kapalı çevrim control sistemi kullanılarak gerçekleştirilebilir ki bu titreşim sönümleme ve manipulatörün bir arada olduğu bileşik bir sistemin ortaya çıkmasını sağlar. Titreşim, deplasman, hız veya ivme ölçümü ile algılanabilir. Deplasman ölçümü laser, ultrasonik yada temaslı metodlar ile ölçülebilir. Tüm bu metodlar arasında laser deplasman ölçümü temassız olması nedeniyle sistem dinamiklerini etkilemediği için en uygun yöntemdir. Bu çalışmada bir ankastre kirişin serbest titreşimleri, kapalı çevrim bir kontrol sistemi yönetimindeki manyetik alan ile sönümlenmiştir. Ölçülen yer değiştirme değerleri özel tasarlanmış elektronik kontrol devreleri tarafından değerlendirilmiş ve elektromıknatıslar aynı devre kartı üzerinden sürülmüştür. Bu sayede sistem kendi başına çalışabilir hale gelmiş ve geleneksel olarak bir PC'yi titreşim sönümleme görevini yerine getirek için gereksiz kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibration is a major problem in industry from household appliances to aerospace applications including satellite solar panels. Un-controlled vibration can lead to undesirable results such as broken welding joints, loose fixtures, lose of comfort of user. This kind of vibration can be taken under control by using active or passive devices. Passive devices such as dampers and shock absorbers are simple solutions but they cannot adapt themselves to the dynamic response of the system when the system dynamics are subject to a change. Also it is not possible to configure a passive absorber to manipulate the system's steady state final displacement. In contrast to passive devices active vibration suppression systems can adopt the variable system dynamics with the help of feedback control. In addition to this steady state position manipulation can be performed by using this control loop resulting with composite vibration suppression and displacement manipulation system. Vibration can be sensed by measuring displacement, velocity or the acceleration. Measurement of displacement can be done by laser, ultrasonic or contact based instruments. Among these methods laser displacement measurement is the most suitable for the purpose because of its non contact nature does not alter the system dynamics. In this study vibration is suppressed by the help of magnetic field under the control of a closed loop system. The measured displacement values are evaluated by specially designed control electronics and the electromagnet coil is driven by the same board. This makes the system standalone and removes the traditional requirement of PC usage to perform vibration suppression task.