Maxma-14 kiraz anacının farklı besi ortamları ve ışık şiddetlerinde mikroçoğaltımı
Micropropagation of Maxma-14 sweet cherry rootstock on different medium and light intensities
  1. Tez No: 567036
  2. Yazar: FİLİZ AKBABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Prunus avium L. x Prunus mahaleb L. melezi olan Maxma klonlarından Maxma-14 kiraz anacının sürgün uçlarını kullanarak in vitro çoğaltma metotlarının araştırılması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Mikroçoğaltım çalışmalarında BAP'ın farklı konsantrasyonlarının (0.5, 1.0, 2.0 ve 4.0 mgl-1), BAP+GA3'in değişik kombinasyonlarının, kültür sırasında 4500, 6000 ve 7500 lux yoğunluklardaki ışık şiddetinin ve WPM, MS, QL, NRM besi ortamlarının sürgün çoğaltımına etkileri incelenmiştir. Sürgün çoğaltımında en yüksek sürgün sayısı 1.0 mgl-1 BAP konsantrasyonunda görülmüş, BAP ve GA3 kombinasyonlarında üç uygulama öne çıkmıştır. Farklı yoğunluklardaki ışık şiddeti arasında en yüksek sürgün sayısı ve sürgün uzunluğu 6000 lux ile elde edilmiştir. Besi ortamları ile yürütülen çalışmada MS ve WPM ortamlarında gelişen sürgünlerin daha canlı olduğu ve daha iyi geliştiği tespit edilmiştir. Çalışmanın köklendirme aşamasında, MS ve WPM besi ortamlarına ilave edilen oksin tiplerinin (NAA, IBA) sürgün köklenmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. En yüksek köklenme oranı %81 ± 10.1 ve kök sayısı 9.31 ± 1.44 adet olarak 1.0 mgl-1 NAA + WPM ortamında elde edilirken, MS besi ortamlarında gelişen köklerin daha uzun ve kalın olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate and develop in vitro propagation methods using Maxma-14 cherry rootstock shoot tips of Maxma clones with Prunus avium L. x Prunus mahaleb L. hybrid. Effects of different concentrations of BAP (0.5, 1.0, 2.0 and 4.0 mgl-1), different BAP + GA3 combinations, light intensity at 4500, 6000 and 7500 lux during culture and shoot growth of WPM, MS, QL, NRM media it was investigated. The highest number of shoots in shoot growth was observed at a concentration of 1.0 mgl-1 BAP and three applications stand out in the combination of BAP and GA3. It was obtained with 6000 lux the highest number of shoots and shoot length beetwen the light intensities at different concentrations. In the study carried out with different media, it was found that shoots developed in MS and WPM media were more vivid and developed better. At the rooting stage of the study, it examines the shoot rooting of auxin types (NAA, IBA) added to MS and WPM media. The highest rooting rate (81 ± 10.1%) and number of roots (9.31 ± 1.44) were obtained in 1.0 mgl-1 NAA + WPM medium. it was observed that the roots growing in MS media were longer and thicker.