Betonarme binaların deprem performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi
Earthquake performance evaluation and reinforcement of rc building
- Tez No: 567051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapılarda deprem etkisi altında çok ciddi deformasyonlar oluşur, bu deformasyonlar neticesinde ise çok ciddi can ve mal kaybı oluşur hatta binanın tamamı yıkılır. Bu kayıpların verilmesinde en büyük etkenler başta binanın tasarımı olmak üzere, kullanılan malzemelerin standartlara uygunluğu ve yerinde imalatların tasarıma uygunluğu olarak sıralanabilir. Ülkemiz de diri fay hatlarının üzerinde bulunduğundan dolayı depremlerin etkisi altında mevcut binanın performansının doğru parametrelerle hesaplanması çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, betonarme mevcut bir binanın 2018 Türkiye Deprem Yönetmeliğindeki kriterlere göre doğrusal performans analizi yapılmıştır. Yapılan performans analizlerinde tasarım beton sınıfı değiştirilerek tasarım 3 farklı düşük beton sınıfında da performans analizi yapılmış olup, analiz sonuçları karşılaştırılarak elemanlardaki hasar durumları tespit edilip, Beton sınıfına göre hasar gören eleman sayısına göre grafik ve çizelgeler oluşturularak değerlendirmeler yapılarak, 3 farklı beton sınıfına göre elemanlarda oluşacak hasarlı eleman sayıları belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Very serious deformations occur in buildings under the influence of earthquakes, resulting in serious loss of life and property, and even the entire building is destroyed. The biggest factors in giving these losses can be listed as the suitability of the materials used, especially the design of the building, to the standards and the suitability of the on-site productions to the design. Since our country is located on the active fault lines, it is very important to calculate the performance of the existing building with the correct parameters since it is under the influence of earthquakes. In this study, an existing building is made of reinforced concrete linear performance analysis according to the criteria in the 2018 Turkey earthquake Regulations. In the performance analyzes, the design concrete class was changed and the design was performed in 3 different low concrete classes. The results of the analysis were compared and the damage conditions were determined. number of damaged elements determined