İnsan güvenliği sorunsalı olarak uluslararası göç: Türkiye ve Avrupa Birliği'nin Suriyelilere yönelik politikaları
International migration as human security problem: Policies of Turkey and the European Union toward Syrians
- Tez No: 567050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA OĞUZ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
2010 yılı sonunda etkisini gösteren Arap Baharı'nın etkisini en sancılı biçimde yaşayan Suriye'deki iç savaş sebebiyle milyonlarca Suriyelilerin uluslararası göçü, ağırlıklı olarak Türkiye'yi ve AB'yi hedeflemiştir. Bu durum, tarafların göç politikalarını gözden geçirerek Suriyelilerin temel ihtiyaçları gidermeyi ve insan güvenliklerini sağlamayı gerekli kılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmanın amacı, Türkiye'nin ve AB'nin Suriyelilere yönelik göç politikalarını insan güvenliği perspektifinden inceleyerek, kapsamının ve verimliliğinin belirlenmesidir. Ayrıca Türkiye ve AB'nin göç yönetimi konusundaki iş birliğinin insan güvenliği açısından değerlendirilmesi ve Suriyelilere yönelik tutumların klasik güvenlik ve insan güvenliği boyutuyla karşılaştırılması çalışmanın temel argümanlarını oluşturmuştur. Çalışmada, daha çok doküman analizi ve karşılaştırma yöntemi gibi nitel araştırma yöntemlerin kullanılmıştır. İstatistiksel verilere yer verilerek nicel araştırma yöntemlerinden de faydalanılmıştır. Göç ve güvenlik arasındaki ilişki bağlamında, Türkiye'nin ve AB'nin göç politikalarının insan güvenliği boyutu, karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir. Ekonomik güvenliğin çözülmesi gereken en önemli unsur olduğu belirlenmiştir. Suriyelilere yönelik politikaların kalıcı çözümler sunamadığı, geçici hizmetler ve maddi yardımlar yerine kalıcı politikalar uygulanarak, toplumsal fırsat eşitliğinin yaratılmasının önemli olduğu ve insan güvenliğinin unsurlarına bu şekilde ulaşılacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The international migration of millions of Syrians mainly targeted Turkey and the EU as a result of the civil war in Syria, which suffered the worst effect of the Arab Spring at the end of 2010. This has made it necessary to review the migration policies of the both Turkey and the EU to address the Syrians basic needs and to ensure human security. In this respect, the aim of the study is to examine the migration policies of Turkey and the EU towards Syrians from the perspective of human security and to determine to policies' scope and efficiency. Furthermore, the evaluation of the cooperation between Turkey and the EU in the field of migration management in terms of human security and the comparison of attitudes towards to Syrians with the classical security and human security dimension constituted the main arguments of the study. In this study, qualitative research methods were used such as document analysis and comparison method. Quantitative research methods have also been used such as statistical data. In the context of the relationship between immigration and security, the human security dimension of the migration policies of Turkey and the EU has been analyzed comparatively. It has been determined that economic security is the most important factor to be solved. It has been concluded that the Syrian policies cannot provide permanent solutions, that the creation of social equality opportunities is important and that the elements of human security will be reached in this way by applying permanent policies instead of temporary services and financial aids.